Magazín

VIDEO: Dacia Sandero Stepway zvládla losí test lepšie než nová Octavia, Tucson či Audi A3!

Španielsky motoristický web km77 sa už roky zaoberá skúšaním nových modelov v rámci štandardizovaného losieho testu. Každé auto u nich povinne absolvuje losí test, teda rýchly vyhýbajúci manéver simulujúci krízovú situáciu na ceste. Táto disciplína skúša jazdné vlastnosti vozidiel pri rýchlosti 77 km/h, pričom má za úlohu preveriť hlavne stabilitu a správanie podvozka testovaného vozidla.

Ako už vyplýva zo samotného názvu, cieľom každého auta je prejsť losím testom v rýchlosti 77 km/h. Tento manéver však aj dnes zvláda len veľmi malé percento nových automobilov, ktoré sú paradoxne plné asistenčných či bezpečnostných systémov. O to viac nás prekvapil výsledok novej Dacie Sandero Stepway, ktorá nielenže skúšku zvládla lepšie než predchádzajúca generácia, ale v rýchlosti prekonala oveľa drahších a sofistikovanejších konkurentov. Nepochopiteľné je tiež to, že Sandero len pred niekoľkými dňami získalo od organizácie Euro NCAP len dve hviezdičky v oblasti bezpečnosti kvôli tomu, že vo výbave nedostanete komplikované asistenčné systémy. Na skutočnej ceste sa pri vyhýbaní preukázala byť rumunská Dacia o niečo stabilnejšia než Škoda Octavia, Hyundai Tucson či dokonca prémiové Audi A3.

Pri porovnaní najlepších pokusov zvládla Dacia Sandero Stepway manéver v rýchlosti 73 km/h, Škoda Octavia Combi v rýchlosti 70 km/h, Hyundai Tucson bol najstabilnejší pri 71 km/h a za rumunským hatchbackom o tesne zaostáva aj Audi A3 so stabilným prejazdom pri 72 km/h.

Dacia Sandero slalom

Španieli k výsledkom dodávajú, že Sandero Stepway „sa pri ďalších pokusoch vyznačovalo predvídateľnými a bezpečnými reakciami". Môžeme si tiež všimnú pomerne prísne reakcie stabilizačného systému, ktorý pri rýchlejšom tempe zapríčinil, že sa Sandero následne nedokázalo vrátiť do svojho jazdného pruhu a zrazilo kužele, ktorým sa malo vyhnúť. Napriek tomu môžeme napísať, že taký nadštandardný výsledok Dacie Sandero Stepway s pomerne pohodlným podvozkom a vysokou svetlou výškou takmer nikto neočakával. Nižšie nájdete videozáznamy pre porovnanie výsledkov jednotlivých áut v losom teste.

Škoda Octavia

Hyundai Tucson

Audi A3

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!