Magazín

OFICIÁLNE: Mercedes prestane vyrábať spaľovacie motory aj manuálne prevodovky! Verí však elektrickému pohonu

Mercedes GLB

Nemecký výrobca je pripravený vykonať razantné zmeny v rámci novej významnej stratégie zameranej na dosiahnutie „ziskového rastu“ v luxusnom segmente. Automobilka sa tak v najbližšej budúcnosti zameria viac na alternatívne pohonné jednotky, vývoj softvérových systémov vo vozidlách a zníženie nákladov. Oficiálne by sa tak mali škrty dotknúť všetkého, o čo nie je dostatočný záujem zo strany zákazníkov. Časom by mali úplne skončiť všetky manuálne prevodovky, ktoré sú dnes stále dostupné najmä v kombinácii so základnými motorizáciami.

Toto rozhodnutie však nemusí výrazne ovplyvniť zákazníka, ktorý v tomto segmente uprednostňuje samočinné radenie prevodových stupňov. Ukončenie výroby manuálnych prevodoviek potvrdil aj šéf vývoja automobilky, Marcus Shaeffer:

„Zložitosť zvyšuje náklady. Chystáme sa obmedziť modelovú ponuku, podstatne zosekať množstvo používaných platforiem, spaľovacích motorov a eliminujeme tiež manuálnu prevodovku.“

V súčasnosti však Mercedes-Benz ešte nezverejnil presný dátum ukončenia výroby klasickej prevodovky a špekulovať tiež môžeme aj nad motorizáciami, ktoré by mali z ponuky vypadnúť. Hlavným cieľom novej stratégie je znížiť fixné náklady o viac ako 20% v najbližších piatich rokoch. V rovnakom období plánuje tiež zníženie kapitálových výdavkov či výdavkov na výskum a vývoj o viac ako 20%. Najradikálnejšie opatrenie sa dotkne spaľovacích motorov, ktorých počet by sa v portfóliu značky mal do roku 2030 znížiť až o 70 %.

VIDEOTESTY AMŠ

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!