Magazín

Vraj brala prácu mužom. Dorothée Pullinger vyrábala autá pre ženy s veľkým úspechom

Dorothée Pullinger

Žena sa nepovažuje za osobu

Príbeh prvého automobilu vyrobeného ženami s ohľadom na ženské potreby sa začal na juhovýchode Škótska a v súčasnosti sa s ním môžete oboznámiť v Glasgowskom Riverside Museum. V roku 2012 bola Dorothée Pullinger uvedená do Škótskej inžinierskej siene slávy za jej významný prínos do sveta automobilizmu v dobe, kedy bola výroba áut výhradnou doménou mužov.

Dorothée Pullinger sa narodila v roku 1894 vo Francúzsku, ešte počas detstva sa však presťahovala jej rodina do Spojeného kráľovstva. Odmalička obdivovala prácu jej otca, ktorý bol automobilovým dizajnérom a túžila ísť v jeho šľapajách. Už ako 16-ročná začala pracovať ako kreslička vo firme, kde bol zamestnaný aj jej otec.

Počas jej mladosti prevládali v spoločnosti typické stereotypy o ženskej roli v domácnosti za sporákom a pri robení domácich prác. Ona však nasledovala veci, ktorým verila a tým bola jej túžba robiť prácu ako jej otec. Ani jej otec však nebol jej záujmom o autá nadšený a trvalo dlho, kým sa jej podarilo presvedčiť ho, že je to pre ňu to pravé. V tej dobe bol záujem žien o autá raritou, čo bolo aj dôvodom odmietnutia jej žiadosti o štúdium na Inštitúte automobilového inžinierstva.

Odmietli ju so slovami, že osoba v ich ponímaní znamená muž, nie žena.

Dorothée Pullinger

Vždy pracovala viac ako muži, najmä počas vojny

V čase prvej svetovej vojny pracovala na výrobe munície, kde bola v kolektíve žien vyrábajúcich bomby pre prvú líniu. Vďaka jej cieľavedomosti bola na vedúcej pozícii a bola zodpovedná za 7 000 pracovníčok.

Po vojne bola konečne akceptovaná automobilovým inštitútom ako jeho prvá ženská členka a získala aj ocenenie za jej prácu počas vojny.

Zmenila celé zameranie fabriky

Po návrate do Škótska sa stala manažérkou Galloway Motors, dcérskej spoločnosti Arrol-Johnston. Pôvodne sa továreň zaoberala výrobou leteckých súčiastok, ale vďaka Dorothéeinmu presviedčaniu sa z nej stala továreň na výrobu áut, v ktorej zamestnala mnoho žien z okolia.

Galloway Motors sa pod jej vedením stala neobyčajnou spoločnosťou napríklad tým, že si v svojom logu osvojila farby bojovníčok za volebné právo, na streche budovy sa nachádzali dva tenisové kurty pre zamestnancov a v areáli bola tiež strojárska škola.

Štúdium žien trvalo iba 3 roky, zatiaľ čo muži museli študovať 5 rokov. Dorothée verila, že ženy sa dokážu učiť rýchlejšie.

Dorothée Pullinger

Model Galloway

Revolučným automobilom z dielne Galloway Motors bol model Galloway inšpirovaný dizajnmi Pullingerovej otca a modelom Fiat 501.

Jednalo sa o auto vyrobené pre ženy s ohľadom na ich pohlavie. Galloway bol prispôsobený priemernej ženskej výške, keďže autá pre mužov ženám často nevyhovovali a takmer na nič nedosiahli.

Dorothée Pullinger

Auto zohľadňovalo aj dámske oblečenie, keďže ženy v tej dobe nosili väčšinou dlhé sukne alebo šaty a nastupovanie do auta im spôsobovalo nepríjemnosti. Galloway bol tiež ľahší a menší ako iné autá v tej dobe.

Niektoré modely mali páku umiestnenú v strede, motor bol údajne spoľahlivejší, sedadlá boli vysoké, bol pridaný úložný priestor, palubná doska bola znížená a volant bol menší. Išlo tiež o jedno z prvých áut, v ktorých sa nachádzalo predné zrkadlo.

V roku 1924 vyhrala Dorothée s Gallowayom ocenenie na Scottish Six Day Trials, kde sa predstavovali nové automobily verejnosti.

Po šiestich rokoch sa výroba tohto modelu ukončila. Dokopy bolo vyrobených** 4 000 vozidiel modelu Galloway**, z ktorých iba jeden je dostupný verejnosti na výstave v Riverside Museum v Glasgowe.

Tento rok, teda sto rokov po tom, čo sa Dorothée Pullingerová stala členkou Woman’s Engineering Society, o nej múzeum vytvorilo výstavu.

Muži žiarlili na schopnejšiu ženu

Po niekoľkých rokoch na pozícii obchodného zástupcu v Arrol-Johnstone bola natoľko znechutená neustálymi narážkami na to, že berie mužom ich prácu, že sa rozhodla z automobilového priemyslu odísť.

Založila si spoločnosť, ktorá sa venovala čisteniu prádla, teda typickej ženskej činnosti. Zomrela v roku 1986 vo veku 92 rokov.

Aj napriek jej neskoršiemu sklamaniu sa Dorothée Pullinger stala vzorom nezávislosti pre mnoho žien a dokázala, že ženy sú rovnako schopné ako muži a vedia sa presadiť aj v čisto mužskom svete, pokiaľ si idú za svojím snom.