Magazín

V čom sa automobiloví pretekári líšia od ostatných ľudí?

Niki Lauda - Už 50 rokov pretekárom
Zdroj: Wikipedia, Pinterest, CNN, Blogspot

Pretekať v rýchlosti viac ako 200 km/h na jednotvárnom okruhu si vyžaduje nielen silný motor a vozidlo vo vynikajúcom stave, ale aj správnu osobnosť jeho vodiča. Absolútna koncentrácia s vidinou jediného cieľa, avšak s maximálnym sústredením na okolité dianie, sú základom úspechu každého dobrého jazdca. Lenže je toho ešte oveľa viac. Čítajte ďalej.

Neriskujú, hľadajú vzrušenie

Podľa výskumov jazdci, ktorí radi riskujú, sa pravdepodobnejšie dopustia chyby počas jazdy, čoho výsledkom môže byť nehoda.

Naopak jazdci, ktorí hľadajú v rýchlej jazde vzrušenie, produkujú viac adrenalínu a endorfínov, ktoré v nich zanechávajú radostné pocity, ktoré sa často dajú prirovnať k pocitom vyvrcholenia pri sexe.

Dobrý pocit vzrušenia ich podnecuje k hľadaniu ďalších vzrušujúcich aktivít a stáva sa vášňou. A pre pretekárov je jazdenie rozhodne závislosťou, ktorej sa len ťažko vzdávajú.

Prečítajte si aj:


Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov

ERIK STRÍŽ


Sú pretekári introverti alebo extroverti?

Pretekári sú tiež viac nezávislí, sebaistí a agresívnejší ako ľudia, ktorí sa tomuto športu profesionálne nevenujú.

Počas pretekov je rozhodujúca každá sekunda, nie je teda žiadnym prekvapením, že majú oproti ostatným ľuďom rýchlejší reakčný čas a dokážu sa maximálne sústrediť na jazdu. Sú tiež veľmi dobrí v posudzovaní vlastného výkonu a vedia prispôsobovať svoje konanie aktuálnej situácii aj pod veľkým stresom. Neočakávané zmeny ich nerozhodia, dokážu na ne rýchlo reagovať a dokonca zlepšujú ich výkon.

Podľa psychológov sa takéto vlastnosti spájajú s introverziou, ktorá sa prejavuje zameraním sa dovnútra a rozmýšľaním. ktoré predchádza konaniu. Naopak, extroverti sa viac zaujímajú o vonkajšie prostredie a iných ľudí, majú tendenciu konať spontánne, bez predchádzajúceho premýšľania.

Hoci by sa mohlo zdať, že podporný tím, ktorý je nevyhnutnou súčasťou jazdca, značí isté zameranie sa a spoliahanie sa na okolie, v skutočnosti ostáva všetka zodpovednosť na samotnom jazdcovi, ktorý to musí zvládnuť bez pomoci iných. Jazdci sa spoliehajú sami na seba, na svoju silu a schopnosti rozhodovať sa za pochodu, čo sú schopnosti typické pre introvertov.

Prečítajte si aj:


Prečo šoféri utekajú z miesta nehody? „Utečenci“ prezradili svoje dôvody, pre ktoré utiekli.

Redakcia


Vynikajúca predstavivosť

Automobilové preteky sú veľmi nákladným športom, čo výrazne redukuje čas nácviku. V dôsledku toho musia jazdci využívať čo najlepšie svoju predstavivosť a obraznosť a vedieť si mentálne predstaviť podmienky na trati a široké množstvo scenárov, ktoré sa môžu počas jazdy vyskytnúť. Tie zahŕňajú nielen trať a samotné vozidlo, ale aj ostatných jazdcov.

Zmysly

Zameranie sa na aktuálne dianie, na to, čo je reálne a spracovanie informácii všetkými zmyslami. Reálne je práve to, čo dokážu jazdci aktuálne vnímať svojím zrakom, sluchom, čuchom a hmatom. Vyznačujú sa tiež dobrým zapamätaním si detailov a faktov, ktoré sú pre nich dôležité. Vedia sa vrátiť k predchádzajúcim skúsenostiam a detailne si ich vybaviť. Keď sa vyskytne problém, v pamäti hľadajú podobnú situáciu, s ktorou sa už stretli, čo im pomáha nájsť riešenie na aktuálny problém.

Prečítajte si aj:


Lekári sú povinní hlásiť polícii váš zdravotný stav. Vodičák vám možu vziať aj za „ľahké choroby“

Redakcia


Každý má niečo, ale len niektorí majú všetko

Tak ako pri všetkom, nie každý jazdec spĺňa osobnostné predpoklady na to, aby bol dobrým pretekárom. Aj napriek tomu existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo. Osobnostné vlastnosti, ktorými sa jazdci vyznačujú, môžu byť pre nás objasnením toho, čo ich k pretekom vedie, čo ich motivuje a poháňa a odlišuje od nás ostatných.