Magazín

Foto: Na mieste kde nič nie je vzniká film! Hlavnú úlohu si "zahrá" hovnocuc Anežka

Anežka je už viac ako 40 ročná dáma. Slúži ako "hovnocuc", žumpárske auto. Pochádza z Ďurkova a vo výnimočných prípadoch je využívaná dodnes. Pod kapotou schováva chladený radový 6-valcový dieselový motor Tatra 912. Ten je pomerne hlučný, no spoľahlivý aj za extrémnych tepelných podmienok. V prípade, že neštartuje, treba použiť zapálený oheň pred nasávacím potrubím pod kapotou. V jej prítomnosti človek cíti, že ide o podstivý naftový motor vďaka vypúšťaným emisiám. „Je to super štýlové auto, ktoré má dušu, dokonca 10 duší ale samozrejme nie je to nové auto a sú s tým spojené aj isté problémy.”, prezradil režisér filmu.

Anežka Film
Časť štábu, vľavo režisér Adam Šoltés, hlavný kameraman Matúš Chovanec
Zdroj: Michal Čabai

Filmári pocítili históriu na vlastnej koži

Filmári spoločne s hlavným hercom Michalom Solteszom si na vlastnej koži okúsili "komfort" tohto vozítka. Za nového stavu spotrebovala 30 litrov paliva na 100 kilometrov. S pribúdajúcim vekom je spotreba pochopiteľne vyššia, a to je len jeden finančný výdaj v rámci nakrúcania filmu. V priebehu nakrúcania stihla Anežka vybiť viac ako 6 batérií, práve v čase, keď sa mali natáčať scény v Košiciach sklamalo štartovanie, a tak boli mladí filmári nútení natáčanie preložiť: „Počas filmovačky sme mali problém s Anežkou najmä so štartovaním, kedy sa Anežka rozhodla, že jednoducho štartovať nebude a dnes akurát sme odhalili s mechanikom že problém bol asi v spínacej skrinke a v palivovej pumpičke.” , vyjadril sa režisér filmu Adam Šoltés.
Anežka Film

Žumpár Jano a jeho neľahký osud

Venovať sa práci, ktorá vás baví nie je ani v dnešnej dobe jednoduché. Jano to pociťuje na vlastnej koži vďaka nezmyselnému zákonu politikov - zaviedli staromládeneckú daň. Pre jednoduchého živnostníka z miesta, kde údajne nič nie je - východného Slovenska je to priam likvidačné. V priebehu niekoľkých dní musí spraviť to, čo nedokázal celé roky. Nájsť ženu, ktorá by úradne dosvedčila, že spolu žijú.
Anežka Film

Medzinárodný štáb

Režisér filmu Adam Šoltés pochádza z Gyňova, z obce, kde sa väčšia časť filmu natáčala. Študuje v Zlíne. Produkčná filmu Klára Vašáková z Česka študuje na tej istej škole. O kameru sa postaral Matúš Chovanec z Akadémie umení v Banskej Bystrici. Zvuku sa venuje Michal Kolárik z VŠMU. Na filme okrem iných pracovali aj dvaja Španieli na pozícií kamerových asistentov.
Anežka Film
Malá chvíľa pred hrobovým tichom, klapka, akcia!
Zdroj: Michal Čabai

Študentský film a financovanie

Aby sa projekt podarilo finančne pokryť, museli študenti vytvoriť aj zbierku na portáli HitHit. Aktuálne je vyzbieraných 40% z celkovej potrebnej sumy na náklady. „ Natočenie takéhoto filmu kde sa vyskytuje staré vozidlo alebo väčšia si vyžaduje nemalé finančné prostriedky, ktoré žiaľ ako študenti nemáme a tak okrem sponzoringu firiem sme sa rozhodli, že sa pokúsime film Anežka dofinancovať aj cez kampaň na portáli HitHit, kde nás môžete podporiť aj vy“ , poznamenal Adam.

VIDEO:

Čo na natáčanie hovorili domáci?

Spočiatku boli dedinčania opatrní, ale zároveň zvedaví. Rôznymi otázkami sa snažili dopracovať k odpovedi na otázku, čo sa tam práve natáča? V niektorých prípadoch išlo aj o príjemný zážitok pre Gýňovčanov, ktorí si aj zaúčinkovali vo filme na pozícií komparzu. „Aj keď nie všetci boli natešení, napríklad chlapi boli riadne mrzutí keď sme im večer obsadili krčmu“, dodal Adam.
Anežka Film

Aký osud čaká Anežku po dotočení?

Anežka je magisterským filmom Adama Šoltésa. Plánuje ho prihlásiť do rôznych filmových festivalov.
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.