Magazín

Je interiér auta špinavší ako záchodová doska? Toto sú najznečistenejšie miesta vo vašom vozidle:

interiér, volant,
Pixabay

Štúdia požičovne vozidiel CarRentals.com si posvietila na tisícku vodičov v USA, u ktorých kontrolovala pravidelnosť upratovania a čistenia interiérov ich vozidiel. Viac ako 32% opýtaných priznalo, že čistote kabíny svojich automobilov nevenujú príliš pozornosti a interiér upratujú maximálne raz do roka.

Rovnakej téme sa neskôr venovalo aj Národné centrum pre biotechnologické informácie, ktoré prieskum čistoty interiérov posunulo na vyššiu úroveň. Na základe testov bolo zistené, že čo sa týka počtu baktérií, interiéry vozidiel patria medzi najšpinavšie miesta, s ktorými ľudia každodenne prichádzajú do styku. Sú dokonca špinavšie než toaletné dosky. Centrum uvádza mieru znečistenia zistením priemerného počtu baktérií na štvorcový centimeter, teda takzvané jednotky tvoriace kolónie baktérií CFU. Pre porovnanie, obrazovky dotykových telefónov dosahujú štandardne hodnoty okolo 100 CFU, záchodové dosky asi 172 CFU, tlačidlá vo verejných výťahoch 313 CFU. Automobily sú na tom však ešte o niečo horšie, na volante totiž namerali neuveriteľných 623 CFU!

Najčastejšie sa na ňom vyskytujú dva druhy baktérií, a to Stafylokoky (spôsobujúce črevné a kožné ochorenia) alebo Propionibacterium (vyvolávajúce napríklad akné či ďalšie kožné problémy). V kabíne auta sa na rôznych miestach pritom nachádza až 700 rôznych druhov baktérií, ktoré zväčša pochádzajú z odpadkov ponechaných vo vozidle alebo z konzumovaného jedla.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!