Magazín

Vrchol estetiky. Toto je jedinečný Mercer-Cobra Roadster z roku 1965

Jedinečný motoristický stroj, ktorý ste nikdy nevideli na ceste a s najväčšou pravdepodobnosťou ste o ňom ani nikdy nepočuli. Pred zopár rokmi bol pritom vydražený za šialených 660-tisíc amerických dolárov.

Je to Mercer-Cobra Roaster z roku 1965 a v roku 2011 sa ocitol v ponuke aukčného domu RM Sotheby’s, ktorý je známy dražením mnohých významných historických automobilov.

Mercer-Cobra Roaster je nádherný kus auta, ktorý chytil oprátky gýču pevne do rúk a ako-tak ho skrotil. Perleťový biely lak karosérie je v kombinácii s mosadzou a meďou natoľko pútavý, že už na prvý pohľad dáva tušiť o vysokej hodnote. Aj keď bol vyrobený v rokoch šesťdesiatych, dizajnom nadväzuje na pretekárske automobily z prvej polovice 20. storočia. Konkrétne na vlastný automobil Mercer Raceabout 35J z roku 1913, čo bolo v podstate iba torzo vozidla s kolesami, blatníkmi, volantom a sedením.

Reinkarnovaný roadster pre modernú dobu 60. rokov bol spočiatku iba skicou pre magazín Esquire, ktorú nakreslil návrhár Virgil Exner.

Mercer-Cobra Roaster (1965) v aukcii RM Sotheby´s
Mercer-Cobra Roaster (1965) v aukcii RM Sotheby´s
Zdroj: Oficiálne fotografie

Osemvalec od Fordu a 11 kovov

Aby sa docielil ten punc exkluzivity, ktorý z roadstera doslova žiari, použilo sa dovedna 11 rôznych kovov: medzi inými meď, mosadz, zinok, bronz, cín, hliník a liatiny. Na exponovaných častiach vozidla sa použil akrylový lak, aby bol lesk zachovaný aj po rokoch.

Názov Cobra nesie roadster preto, lebo zdieľa konvenčný oceľový podvozok aj motor s legendárnym športiakom, pôvodne britským roadsterom AC Ace, ktorý v Amerike vybavil istý Carroll Shelby vlastnoručne vyladeným osemvalcom od Fordu.

Firmy, ktoré sa zaoberali stavbou podobných špeciálov, ich používali s často a radi, rovnako aj filmové štúdiá, pretože sa dali ľahko servisovať a sériová výroba bola pomerne lacná. V tomto prípade však o nenáročnej údržbe asi nemôže byť reč, všetko je vyrobené na mieru a nanajvýš individualisticky.

Mercer-Cobra Roaster (1965) v aukcii RM Sotheby´s
Mercer-Cobra Roaster (1965) v aukcii RM Sotheby´s
Zdroj: Oficiálne fotografie

Pre tento kus v dražbe RM Sotheby’s bol použitý nový podvozok s číslom CSX2451.

Cobry mali nezávislé závesy s priečnymi listovými perami. Len vzdialenosť medzi nápravami sa u roadsteru podstatne natiahla z 2286 na 2743 milimetrov. Vo vnútri vozidla, konkrétne v motorom priestore, však nachádzame viacero pripomienok toho, odkiaľ pochádza technický základ. Na viacerých miestach figuruje nadpis Cobra - Powered by Ford.

Pod dlhou prednou kapotou hučal 4,7-litrový motor V8, s ktorým mohol vodič narábať cez iba 4-stupňovú manuálnu prevodovku. O ručnú výrobu karosérie sa postaralo talianske štúdio Carrozzeria Sibona-Basano. Dokonale splnilo návrhy od Exnera, ktorý vozidlo doprial viac nezvyčajných a netypických detailov.

V prvom rade je to samotná karoséria, ktorá už v 60. rokoch patrila do retro sortimentu. Celkom atypické prevedenie získali blatníky predných kolies - dokonale nepraktické, dokonale krásne. Pri pohľade z hora majú tvar krídel alebo ak chcete plutví. Toto riešenie prezrádza, že s týmto vozidlom sa skrátka nejazdí po mokrých a špinavých cestách, možno tak iba pár kilometrov od luxusnej vily k červenému kobercu na odovzdávaní Oscarov.

Ďalej sledujeme nízke čelné sklo spracované do oblúka tak, aby spredu rovno prechádzalo do bočných sťahovacích okien.

Mercer-Cobra Roaster (1965) v aukcii RM Sotheby´s
Mercer-Cobra Roaster (1965) v aukcii RM Sotheby´s
Zdroj: Oficiálne fotografie

Vtedajšia cena výroby je dnes úsmevná

Stavba automobilu Mercer-Cobra Roadster nebola v 60. rokoch vôbec lacná. Paradoxne najviac investícií si vyžiadala výroba samotnej karosérie, tá vyšla na vtedajších 10 400 amerických dolárov. Šasi z AC Cobra vrátane volantu, s brzdami, kolesami a pneumatikami vyšlo na 2800 dolárov.

Motor, prevodovka, chladič a palivová nádrž boli zabalené spolu s elektroinštaláciou a prístrojmi, ich preprava z USA do Talianska vyšla na 3019 dolárov. Dostávame sa tak k celkovému číslu 16 219 amerických dolárov plus nejaké tie tisícky navyše za papierovačky, doľaďovanie, spojazdnenie a ďalšie technické práce.

Mercer-Cobra Roaster (1965) v aukcii RM Sotheby´s
Mercer-Cobra Roaster (1965) v aukcii RM Sotheby´s
Zdroj: Oficiálne fotografie

V roku 2011 tento unikát v jedinom kuse predal aukčný dom RM Sotheby’s za 660-tisíc amerických dolárov s tým, že pôvodne očakával niečo medzi 800-tisíc až 1,2 milióna dolárov. Zaujímavosťou pritom je, že dokumentácia k vozidlu nebola odovzdaná novému majiteľovi - vie sa, že existuje, ale niekde v archíve Fordovho múzea. Automobil mal v čase dražby najazdené iba dve míle.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk