Magazín

Ženy sú vraj neverné aj pri výbere auta. Podľa čoho si vyberajú autá muži a ženy?

Výsledky britského výskumu búrajú zaužívané stereotypy, napríklad že ženy sa rozhodujú pre auto na základe jeho vzhľadu, čo zohľadňujú aj marketéri tým, že dbajú na dizajnové prvky modelov určených predovšetkým pre ženy.

Prekvapivo sa zistilo, že tento atribút je dôležitejší pre mužov ako pre ženy a muži si dokonca o 20 % častejšie vyberajú auto podľa jeho farby.

Podľa očakávaní je však pre mužov rozhodujúci výkon auta.

Nová Toyota Aygo (2018)

Ženy sú pri kúpe nového auta trochu pragmatickejšie a zvažujú najmä jeho náklady na palivo, servis a celkovú praktickosť. Čo sa týka výberu značky, muži sú vernejší jednej značke, zatiaľ čo ženy nemajú problém meniť značky áut. Mužov tiež o 40 % viac ovplyvňuje reputácia značky a jej status.

Test Jeep Grand Cherokee 3.0 V6 Diesel: Bojové farby (foto: Tomáš Kelement pre auto motor a šport č. 10/2018)

Zdá sa teda, že pre mužov sú prioritami pri výbere skôr vonkajšie parametre ako vzhľad a prestíž vyplývajúca z vlastnenia vozidla konkrétnej značky, samozrejme spolu so silou a výkonnosťou motora. Ženy sú o 25 % viac ovplyvnené spotrebou vozidla ako muži a o 20 % sú pre ne dôležitejšie náklady na servis. Nezabúdajú pri tom tiež myslieť na náklady spojené s poistením auta a zvažujú tiež vzdialenosť predajcu áut od ich bydliska.

Mercedes-Benz CLS 2018

Ak si myslíte, že ženy ovplyvňujú pri výbere auta aj rozhodnutia muža, máte pravdu. Rovnako ako v iných rozhodnutia majú dôležité slovo aj v tomto prípade. Až 50 % mužov priznalo, že ich partnerky majú vplyv na ich rozhodnutie o kúpe auta, zatiaľ čo len 39 % žien berie do úvahy názor ich partnera pri rozhodovaní.

Dalo by sa predpokladať, že ženy využívajú svoje ženské zbrane pri zjdenávaní ceny auta, ale opak je pravdou. U mužov je o 20 % väčšia pravdepodobnosť, že sa im podarí vyjednať lepšiu cenu auta ako u žien.

Ktoré faktory sú rozhodujúce pre vás pri kúpe auta?