Magazín

Ak sa Tesla na Slovensku prezentuje, tak na takýchto luxusných večierkoch

Tesla na Slovensku nemá oficiálne zastúpenie a nerobí žiadne mediálne aktivity. Ak sa už prezentuje, tak na večierkoch spojených s luxusnými hodinkami, drahým šampanským a vychytenou spoločnosťou. Na jednej takejto akcii sme nedávno boli.

Možno si pomyslíte, že Slovensko je príliš malý trh na to, aby sa tu luxusné značky bili o pozornosť zákazníkov. V skutočnosti sa u nás darí predávať luxusné hodinky, oblečenie, automobily a prakticky akýkoľvek prémiový tovar.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Pred niekoľkými týždňami, keď sa ešte Slovensko tešilo z teplého počasia neskorého leta a fantastických červeno-oranžových západov slnka, švajčiarska hodinárska značka Breitling zorganizovala večierok na móle reštaurácie Marina Cafe v Hamuliakove pri Bratislave. Breitling nezostal nič dlžný svojej povesti a pozvaných hostí nechal doplaviť na rýchlostných jachtách z bratislavských brehov Dunaja až do reštaurácie v Hamuliakove.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Toto nevšedné antré pritom bolo iba imidžovým úvodom k eventu, ktorý snáď každého hosťa prekvapil skvelou organizáciou, gurmánskymi špecialitami, jedinečnou atmosférou, prestížnym šampanským a tým, čo nás zaujalo väčšmi - expozíciou automobilov značky Tesla. Priestory reštaurácie Marina sú ako stvorené pre podobný typ večierkov, jej kuchyňa ponúkla množstvo špecialít, na móle môžete sledovať okolitú prírodu a spektakulárne západy slnka. Organizátor načasoval podujatie práve tak, aby si hostia vychutnali takýto západ už v kľude s pohárikom luxusného šampanského v ruke.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018
Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Moderátorom večera bol Juraj Hajdin. Súčasťou podujatia bola expozícia známych modelov a tiež najnovších kolekcií hodiniek Breitling, ktoré priniesla spoločnosť Watch de Luxe. Švajčiarsky výrobca minulý rok zmenil logo, čím prišiel o svoje príznačné krídla. Mieni sa tak odpútať od povesti značky pre pilotov a letcov, nové modely chce podobne ako konkurencia stavať na vysokej kvalite materiálov, detailov a na štýle.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Tesly na Dunaji

Tesla na Slovensku nemá záujem o oficiálne showroomy a kampane v médiách. Nepotrebuje to, jej cieľovka televíziu nesleduje a možno ani nemá záujem porovnávať modely americkej značky s ďalšími konkurentmi. Imponuje jej pozadie za značkou, zreteľný rukopis Elona Muska, ohromujúci výkon a dizajn športových elektromobilov. Ak sa už Tesla niekde objaví a prezentuje, sú akcie tohto typu, kde si potencionálni zákazníci môžu autá prezrieť detailne, bez stresu a bez premotivovaného predajcu za chrbtom.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018
Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Sklamalo nás, že viedenská pobočka Tesly nepriniesla ani jeden Model 3 (neprekvapivo), nechala doviezť iba nový Model S a Model X v 7-miestnom vyhotovení. Model X 100D vyniká vysokou kvalitou detailov a naživo nepôsobí jeho interiér stroho, ako sa to môže zdať z fotografií. Na farebný displej na prístrojovom paneli sme si už zvykli, rozmerný dotykový monitor na stredovej konzole stále pôsobí futuristicky a chvíľami neprakticky. Aj obyčajné nastavenie klimatizácie si vyžaduje viac pozornosti, ako by sme chceli; zároveň nepochybujeme, že vlastníci Tesiel si na tento detail zvykli.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Používateľské prostredie pripomína operačný systém iOS na tabletoch Apple, stačí niekoľko minút a v rozložení funkcií sa začnete orientovať celkom dobre. Systém podporuje používateľské kontá a predvádzané Modely X si tie svoje pomenovali príznačne „Elon“.

Tesla Model X dokáže zaujať materiálovým vyhotovením interiéru a kvalitou, akou na seba jednotlivé diely priliehajú. Ak ste predtým zachytili správy o tom, že sa ľudia sťažujú na nízku kvalitu detailov, naša skúsenosť je zásadne odlišná.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Posed je výborný, výhľad z auta takisto a sedadlám nemožno vytýkať nič zlé. Vysoké čelné sklo robí interiér presvetleným, dizajnový minimalizmus do doprial vizuálnu vzdušnosť. Priestorovo je na tom Model X takisto výborne, vodič, spolujazdec a aj zadní pasažieri majú k dispozícii samostatné sedadlá s elektrickým polohovaním a komfortným tvarovaním. Za tretím radom sedadiel sa nachádza pomerne priestranný kufor s dvojitou podlahou.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018
Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Volant preferuje minimalizmus rovnako ako celý interiér, nájdete na ňom niekoľko tlačidiel na ovládanie multimediálneho systému.

Breitling a Tesla v Hamuliakove, september 2018

Interiér v Tesle je príznačný množstvom odkadacích priestorov, predovšetkým priečinky pod centrálnym monitorom sú splneným snom každého, kto používa auto ako mobilnú kanceláriu, reštauráciu a vôbec akýsi domov na cestách. Vodič a jeho spolujazdec majú priestor pre uloženie dvoch nápojov zakomponovaný priamo do lakťovej opierky.

Odporcovia elektromobilty a americkej značky Tesla často správne argumentujú, že aktuálny dojazd elektrických vozidiel a čas ich nabíjanie nezodpovedá moderným nárokom spoločnosti. Realita ale nemusí byť nutne tak tragická, o čom svedčí aj fakt, že uvedené Tesly poskytovali hosťom podujatia shuttle a neskončili kdesi na okreske bez energie.

Aj elektromobily dnes vedia plniť úlohy, ktoré by sme im ešte pred niekoľkými rokmi určite nezverili...

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk