Magazín

Toto auto stojí milión dolárov. Typ a výrobcu však určite neuhádnete!

V šesťdesiatych rokoch potreboval kalifornský dealer Porsche John von Neumann uspokojiť nároky niektorých svojich klientov, ktorí požadovali unikátny kabriolet. Obyčajné Porsche 911 Targa im nestačilo. Nebolo to jednoducho dosť otvorené. Takže John a vybral do Talianska k Nucciovi Bertonemu. Ten mu s radosťou pomohol a vyhovel, hoci posledné slovo musela mať fabrika Porsche. Tá totiž strážila kvalitu svojich produktov. Do Turína fabrika poslala podvozok bez karosérie a Bertone sa dal do práce. O deväť mesiacov neskôr bol výtvor na svete. A uhádli ste, na pôvodný model sa nepodobá. Vôbec. Dokonca budete pochybovať o tom, že je to Porsche. Skôr na ňom identifikujete prvky FIAT-u 850 Spider.

Porsche 911 Bertone

Interiér sa zmenil takisto. Etika rozmiestnenia prístrojov bola kompletne ignorovaná, jednotlivé ukazovatele boli zoradené vertikálne, spolu s unikátnymi sedadlami a inou stredovou konzolou. Automobil sa predstavil na autosalóne v Ženeve v roku 1966 po boku čerstvo predstavenej Porsche 911 Targa. Reakcia publika však bola vlažná a z pár záujemcov si spomínaný model neobjednal nikto. John tento neúspech prijal a spomínaný kabriolet si so sebou zobral do USA, kde ho mal u seba niekoľko rokov.

Porsche 911 Bertone

V roku 1987 ho kúpil jeden zberateľ, ktorý ho dal prestriekať na čierno a interiér nechal očalúniť béžovou kožou. Pôvodné auto bolo totiž červené a malo krémovo bielu kožu. V roku 1990 ho predal a v roku 1993 opäť tento kúsok zmenil majiteľa, ktorý ho má dodnes. Pôvodný motor 2,0-litrový plochý šesťvalec typu Boxer niektorý z predchádzajúcich majiteľov prepracoval na špecifikáciu S, takže jeho maximálny výkon 120 kW (163 k). Ak by ste tento kúsok chceli vlastniť, pripravte si zhruba 700 tisíc dolárov až 1 milión. Tak sa totiž odhaduje cena tohto modelu pred aukciou na výstave v Pebble Beach.

Porsche 911 Bertone