Magazín

TOP 5 faktov automobilky Škoda, o ktorých ste nevedeli!

Dnes sme pátrali po zaujímavých faktoch o značke Škoda, ktorá je na trhu už viac ako 120 rokov. Založená bola v roku 1895 a dnes je na vrchole svojej slávy. V súčasnosti sa v rámci skupiny Volkswagen venuje výrobe osobných automobilov a pracuje na dosiahnutí svojho najnovšieho cieľa – zvýšiť produkciu na 1,5 milióna vozidiel ročne.

TOP FAKT #1 – Značka vznikla kvôli Nemcom.

V roku 1894 nedokázal Václav Klement zohnať potrebné náhradné diely na svoj nemecký bicykel, a preto sa rozhodol napísať výrobcovi list s prosbou o pomoc. V správe však použil český jazyk, ktorému Nemci nerozumeli. Onedlho dostal ostro formulovanú odpoveď, v ktorej sa písalo, že ak niečo od firmy chce, má sa naučiť po nemecky. To Klementa pochopiteľne rozčúlilo, a tak sa rozhodol založiť spoločne s Laurinom vlastnú opravovňu bicyklov.

TOP 5 Škoda

TOP FAKT #2 – Prvý výrobca motocyklov v strednej Európe

V roku 1899 predstavili prvú motorovú dvojkolku, s ktorou mohli zákazníci uháňať rýchlosťou až 35 km/h. Samotný motor vážil len 10 kilogramov, disponoval výkonom ¾ k a na 100 kilometrov potreboval zhruba dva litre benzínu.

TOP 5 Škoda

TOP FAKT #3 – Výroba zbraní pre Rakúsko-Uhorsko.

Akonáhle sa firma úspešne rozbehla, stala sa Škoda oficiálnym dodávateľom zbraní pre rakúsko-uhorskú armádu. Išlo hlavne o automatické zbrane a ťažké delá (až 305 mm) pre delostrelectvo. Neskôr sa počas druhej svetovej vojny vyrábali vo fabrikách zbrane a vozidlá aj pre nemeckú armádu.

TOP 5 Škoda

TOP FAKT #4 – Do USA sa dostal len jeden model

Automobilka Škoda úspešne predáva svoje výrobky aj v zahraničí. Existuje však trh, na ktorý si so svojimi autami netrúfa. Od vzniku exportovali do USA len jediný model značky – kabriolet Felícia. Toto milé autíčko za veľkou mlákou takmer nikoho nezaujalo a dokopy predali len zopár kusov. Odvtedy sa značka americkému trhu úspešne vyhýba a druhý pokus zatiaľ ani neplánuje.

TOP 5 Škoda

TOP FAKT #5 – Rekord v sponzorovaní.

V máji sa automobilka stala rekordmanom v dĺžke účinkovania ako hlavný sponzor svetového športového šampionátu, konkrétne IIHF World Championship. Tento rok podporili hokejové majstrovstvá po 25. krát.