Zákaz jazdy pre 400 tisíc áut: Chybné airbagy zlyhali v kritickej chvíli
Pre chybné airbagy požiadala automobilka motoristov, aby nejazdili na jej autách. Prijala tak vážne, ale nevyhnutné rozhodnutie.
Vydané Text: Alex
Životu nebezpečné chybné airbagy
Citroën vyhlasuje rozsiahle celosvetové stiahnutie vozidiel z „obehu“. Týka sa to viac ako 440 000 áut. Na vine sú chybné airbagy, ktoré predstavujú vážne riziko pre vodičov aj cestujúcich. Automobilka zároveň dôrazne varuje pred ďalším používaním dotknutých vozidiel. Najviac postihnuté sú krajiny v Európe ako Francúzsko, Belgicko a Nemecko.
Postihnuté sú modely Citroën C3 a DS3 s rokom výroby 2009 až 2019. Chybné airbagy od japonského dodávateľa Takata sa môžu pri nehode aktivovať s neprimerane vysokým tlakom. Výsledkom môže byť roztrhnutie kovových častí airbagu, ktoré následne vystrelia do interiéru vozidla.
V najhoršom prípade môže dôjsť k vážnym zraneniam alebo aj smrti. Podnetom na túto rozsiahlu zvolávaciu akciu bola smrteľná nehoda vo Francúzsku, kde chybné airbagy od výrobcu Takata explodovali. Airbag žiaľ usmrtil vodiča. Citroën preto pristúpil k okamžitému a celosvetovému stiahnutiu dotknutých vozidiel.
Zvolávacia akcia Citroënu
Automobilka odporúča okamžite prestať jazdiť na zasiahnutých modeloch C3 a DS3. Ich majiteľov bude čoskoro kontaktovať priamo výrobca.
Zároveň si môžete overiť, či sa problémy týkajú vášho vozidla pomocou VIN čísla na oficiálnej webstránke Citroënu, prípadne u autorizovaného predajcu.
Citroën upozorňuje motoristov, aby aktualizovali svoje kontaktné údaje, ak sa v minulosti zmenili, aby ich automobilka dokázala efektívne a rýchlo kontaktovať.
Prečo sú dané airbagy nebezpečné?
Spoločnosť Takata dodávala dhé roky airbagy s chybnými plynovými generátormi, ktoré sú náchylné na zmeny vplyvom starnutia a klimatických podmienok. Týka sa to najmä tepla a vlhkosti. Pri ich aktivácii tak môže dôjsť k explózii s nebezpečnými následkami.
Airbagy spoločnosti Takata viedli už v minulosti k viacerým zvolávacím akciám aj u iných výrobcov automobilov. Tentokrát sa však situácia vyhrotila kvôli tragickej udalosti. Citroën tak pochopil, že musí konať okamžite.
Ak vlastníte model Citroën C3 alebo DS3 z rokov 2009 až 2019, odporúčame vám si čo najskôr overiť stav vášho vozidla a až do vyriešenia situácie s ním radšej nejazdite. Bezpečnosť motoristov má vždy prioritu.
Zdroj: ADAC