EuroNCAP: Koniec päťhviezdičkových?

V ostatnom čase sa čoraz viac nových automobilov pochválilo piatimi hviezdičkami z crashtestu podľa agentúry EuroNCAP. To prinútilo agentúru k zmenám.
Vydané  Text: 

Súčasná bodovacia schéma a testovacie procedúry fungujú od roku 1997. V tom čase sa zdalo takmer nemožné, aby auto získalo päť hviezd. V súčasnosti však s týmto hodnotením vychádza 97 % rozbitých vozidiel. Bezpečnosť sa teda výrazne zlepšila, avšak EuroNCAP ešte stále vidí rezervy a na tie chce upozorniť. Všeobecne ide predovšetkým o ochranu chodcov. V tomto kritériu až 67 % vozidiel výjde z testov len s hodnotením dve hviezdy. Agentúra vidí príčinu v tom, že automobilky sa zameriavajú na bezpečnosť posádky, aby svoj výsledok potom mohli prezentovať v reklamnej kampani a na ostatné oblasti crashtestov už nemyslia. Zmeniť by to mala nová hodnotiaca schéma, ktorá sa začne používať v budúcom roku. V odborných kruhoch sa už dávnejšie špekulovalo, že EuroNCAP pridá šiestu hviezdu. To sa ale nestane. Maximum bude aj naďalej päť hviezd, no bodovacia schéma bude viac zohľadňovať ochranu chodcov aj prítomnosť moderných asistenčných systémov ako ESP či predkolízne systémy. Do testovacích procedúr pribudne test zameraný na riziko zranenia krku. Konkrétne detaily k novinkám vydá agentúra EuroNCAP po ich schválení. Prvé výsledky crashtestov získané podľa inovovanej metodiky sa dozvieme vo februári 2009.
Pokračujte na ďalší príspevok »Spravodajstvo

Podvodníci a zlodeji si vydýchnu. HAKA oficiálne končí po 7 rokoch. Iniciatívu občanov štát prebrať nechcel, vraj kto by to robil

  • HAKA, občianska iniciatíva, ktorá pomáhala hľadať kradnuté vozidlá, končí. Štefan Farkas a Roman Grožaj projektu venovali niekedy aj 12 hodín denne a bez akéhokoľvek financovania.

     Zaujímali nás dôvody, prečo s projektom končia a čo bude nasledovať. Prikladáme archívny rozhovor so zakladateľom Štefanom Farkasom z mája 2019
  • Redakčný špeciál

    Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

  • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

     Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.