Nový Ford Ka

Segment miniautomobilov sa môže pochváliť jedným z najdlhších životných cyklov v rámci automobilového priemyslu. Prvá generácia Fordu Ka to dotiahla na 12 rokov.
Vydané  Text: 

Jej výroba je však už históriou a Ford predvedie návštevníkom parížskeho autosalónu novú generáciu svojho mini. Dizajn predchádzajúceho modelu sa niesol vo filozofii new edge a vyvolal rozporuplné reakcie. Nová generácia je navrhnutá v štýle kinetického dizajnu, čím sa identifikuje so zvyškom európskej rodiny modrého oválu. Pod plechmi sa však skrývajú talianske gény, Ford totiž prevzal technickú bázu z Fiatu 500. S ním Ka zdieľa aj výrobné kapacity v Poľsku. Taliani dodávajú Fordu aj benzínové motory 1.2 s výkonom 51 kW (69 k) a 1.4 s výkonom 74 kW (100 k). Diesel pochádza z francúzskych zdrojov v podobe 1.4 TDCi vo výkonových verziách 40 kW (55 k) a 55 kW (75 k).
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.