Európsky súdny dvor obmedzil vodičákovú turistiku

Rozhodnutím Európskeho súdneho dvora v Strassbourgu sa znížila možnosť získať vodičské oprávnenie mimo svojej rodnej krajiny.
Vydané  Text: 

Súdny dvor tak reagoval na prax hlavne nemeckých vodičov, ktorí po zadržaní vodičského oprávnenia vyrazili do Čiech za novým. Podľa rozhodnutia však nemecké úrady môžu takto získaný vodičský preukaz akceptovať len v určených odôvodnených prípadoch. Nemeckí adepti na získanie oprávnenia viesť motorové vozidlo sa musia totiž podrobiť prísnej lekárskej prehliadke, kde sa prihliada aj na návykové látky. V Čechách táto povinnosť odpadá, preto tam za vodičským preukazom často mierili hriešnici, ktorí šoférovali pod vplyvom alkoholu alebo drog. Podľa rozhodnutia súdu môže záujemcovi vydať vodičský preukaz ktorákoľvek krajina po uplynutí lehoty trestu zadržania vodičského oprávnenia. Miestne úrady by však mali prihliadať na trvalý pobyt držiteľa a preto oprávnenie bezdôvodne vydané v inej krajine nemusí byť akceptované.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.