SERVIS

Z 80 kg na 5 ton: Stačí pár sekúnd a aj fľaša sa premení na smrtiacu strelu

Aké nebezpečné je prudké zabrzdenie, preťaženie a prečo sú bezpečnostné pásy a správne uložený náklad v interiéri auta kľúčové pre vašu bezpečnosť?

Vydané Text: 

Keď musíte počas jazdy prudko zabrzdiť z rýchlosti 30 km/h, vami, pasažiermi a nákladom v aute to dokáže poriadne zamávať. Až tak, že niektorému z pasažierov môžete spôsobiť zranenie krku.

Crashing Cars To Save Lives — Global NCAP

Pri rýchlosti 50 km/h okamžité zastavenie automobilu znamená vystavenie sa enormnému preťaženiu, hoci iba na zlomok sekundy. Pri päťdesiatke môže preťaženie v prípade okamžitého zastavenia (napr. pri čelnej zrážke s múrom) dosiahnuť až 40-násobok hmotnosti predmetov. To znamená, že obyčajný mobil s hmotnosťou 150 gramov v takýchto podmienkach vyvinie váhu až 6 kilogramov a vnútorným priestorom auta lieta ako hodená tehla. Keď takýto predmet narazí do hlavy, môže spôsobiť vážne zranenie alebo aj smrť.

Nezaistené predmety v interiéri teda predstavujú riziko aj pri rýchlosti 50 km/h, nehovoriac o 90 alebo 130 km/h. Ak sa vám mobily zdajú byť príliš malým ohrozením, potom si predstavte taký 2-kilový notebook, nákup alebo fľašu od Coca-Coly. Alebo vlčiaka. A potom celého nepripútaného človeka na zadnom sedadle, ktorý v prípade nárazu preletí a svojou XY-násobne zväčšenou váhou narazí do vpredu sediaceho. Už ste sa niekedy pri športe zrazili hlavami so spoluhráčom? To nie je ani len slabý odvar toho, čo by vás čakalo v aute.

Inzercia

Inzercia

The Crash Test Centre in Sindelfingen | Mercedes-Benz Group > Innovations >  Product innovation > Technology

Dospelý muž s hmotnosťou 80 kilogramov nadobudne počas havárie váhu aj päť ton. Toto preťaženie pre neho samotného nemusí znamenať dôvod na zranenie, pretože je iba krátkodobé, trvá iba zlomok sekundy. Avšak pre ostatných pasažierov môže byť priam fatálne, ak uvedený muž nie je pripútaný.

Práve pre toto preťaženie je potrebné pochopiť význam bezpečnostných pásov a neustály apel na pripútanie nákladu, ktorý v aute vozíme. Aj obyčajná 1,5-litrová fľaška vody môže v nesprávnej chvíli a za nesprávnych okolností predstavovať smrtiacu zbraň.

Moderné automobily vedia kompenzovať neuveriteľné sily pôsobiace na človeka počas nárazu tým, že ho v okamihu zabalia do airbagov a stiahnu bezpečnostným pásom. Ale ako zabrániť lietaniu predmetov po vnútornom priestore auta, na to zatiaľ automobilky neprišli.

Euro NCAP | Rescue and Extrication

Kľúčový je uhol nárazu a prekážka

To, čo určuje silu preťaženia pri náraze, je uhol, pod ktorým vozidlo narazilo do prekážky a či je táto prekážka poddajná, deformovateľná. Platí, že pravý uhol nárazu (90°) je tej najhorší a počas neho je možné dosahovať dočasný relatívny nárast váhy objektov až na úrovni tisícok percent. Ak je prekážka deformovateľná, dokáže absorbovať energiu nárazu a znižuje tak záťaž na pasažierov v havarovanom aute.

Keď v roku 2001 monopost Luciana Burtiho na Spa 2001 narazil v rýchlosti 155 km/h do prekážky v 50° uhle, pôsobilo na pilota preťaženie až 243G. Na toto nie sú stavaní ani astronauti lietajúci do vesmíru. Oni vedia odolávať niekoľkonásobnému preťaženiu aj relatívne dlhý čas, avšak už 12G podľa EuroNCAP predstavuje zdravotné riziko.

Aj pre vyššie uvedené dôvody je potrebné osvojiť si základ bezpečnosti pri jazde autom: zapínanie bezpečnostných pásov. Testy vo výskumnom stredisku v Gellinge pri Štokholme poukázali na to, že stačí havária v rýchlosti iba 27 km/h, aby nepripútaný človek prišiel o život.







Inzercia

Bestsellery ešte výhodnejšie