NEPREHLIADNITE! Na výmenu ružového vodičského preukazu máte posledné dni!

Výmenu ružového vodičského preukazu môžete vykonať na ktoromkoľvek oddelení dokladov.

Polícia upozorňuje, že "v obehu" je stále viac než 160-tisíc starých vodičských preukazov.
Aké sú ceny za vydanie nového?
Vydané Text: 

Pokiaľ vlastníte ešte starú verziu vodičského preukazu, ktorá má podobu ružovej papierovej karty zaliatej v plastovom obale, mali by ste spozornieť. Vodičský preukaz tohto typu, napriek tomu, že na sebe nemá uvedenú platnosť, čoskoro skončí. Na jeho výmenu vám zostáva už len pár dní.

Okrem toho končí aj novší typ vodičského preukazu, ktorý mal pôvodne tiež neobmedzenú dobu platnosti. Aj tento doklad musíte vymeniť. Dobrou správou však je, že máte na to o niečo viac času.

Ružový vodičský preukaz definitívne končí!

Pôvodným starým vodičským preukazom sa taktiež hovorilo aj neobmedzené vodičské preukazy z toho dôvodu, že na rozdiel od aktuálne vydávaných dokladov na sebe nemali uvedenú časovú platnosť. Napriek tomu si ich už musíte vymeniť za nové.

Na Slovensko prichádza nová diaľničná známka. Aká bude jej platnosť, a koľko bude stáť?

Tento krok je v súlade so zjednotením dokladov na základe európskeho štandardu. Starý vodičský preukaz, ktorý bol vydávaný ešte v období medzi 1. januárom 1993 a 30. aprílom 2004 je v platnosti do 31. decembra 2023. To znamená, že pokiaľ ste si ešte nepožiadali o ich výmenu, mali by ste tak urobiť čo najskôr. Aktuálne treba totiž počítať so zvýšeným náporom na oddelenia dokladov a taktiež aj s blížiacimi sa sviatkami. Polícia navyše k dnešnému dňu eviduje ešte 168 314 ružových vodičských preukazov, ktorých platnosť oficiálne končí 31.12.2023.

Polícia v dôsledku zvýšeného náporu na oddelenia dokladov z dôvodu výmeny vodičských preukazov dodáva: „Kým v druhom októbrovom týždni roku 2022 žiadalo o vodičské preukazy 5372 osôb, v rovnakom týždni tohto roka to bolo až 14.184 osôb. To predstavuje nárast o viac ako 160 percent.“ 

Dôkaz o zvýšenom nápore prináša aj údaj z tretieho októbrového týždňa, kedy si o výmenu starého dokladu požiadalo ďalších 13 637 vodičov. Dobrou správou je, že výmenu starého dokladu za nový, môžete vykonať na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Starý vodičský preukaz zároveň odovzdávate polícii.

Výmena od 6,50 eur

Polícia pre portálo teraz.sk uvádza, že pokiaľ požiadate o vydanie nového vodičského preukazu do 30 dní, zaplatíte 6,50 €. Pokiaľ chcete nový doklad do dvoch dní, je potreba uhradiť 26 eur. Osoby staršie ako 65 rokov môžu požiadať o vydanie preukazu do 30 dní úplne bezplatne. V zrýchlenom konaní sa však cena v porovnaní s mladšími žiadateľmi nemení.

Digitálne doklady by mohli byť realitou už čoskoro. Vodičský preukaz by sme tak mohli mať v telefóne

Dopĺňame, že za jazdu s neplatným vodičským preukazom môže byť vodičovi uložená pokuta do výšky 50 eur v blokovom konaní alebo 100 eur v správnom konaní. Násedne je vodičovi v oboch prípadoch starý doklad odobraný.

Bude už len jeden vzor

Okrem ružových vodičských preukazov však končia aj tie, ktoré boli vydané medzi 1. májom 2004 a 18. januárom 2013. Tieto doklady budú platiť do 31. decembra 2032. Na ich výmenu tak máte ešte približne 10 rokov. Konkrétne vzory aktuálne platných dokladov s podrobným popisom jednotlivých políčok nájdete na webe Ministerstva vnútra SR. Je tu zobrazených všetkých 5 druhov kartových vodičských preukazov, ktoré sú aktuálne v platnosti.

Ako požiadať o medzinárodný vodičský preukaz, koľko stojí a prečo ho musíte mať pri sebe?

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.
ODPORÚČANÉ


ZO SVETA

Nové 100 % clo na elektromobily z Číny bude realitou! A to je len začiatok

  • Americký automobilový priemysel a regulačné orgány sa obávajú, že ak sa čínske elektrické vozidlá dostanú do Spojených štátov, domáce značky im nebudú schopné konkurovať. Bidenova administratíva však údajne dospela k tomu, čo považuje za riešenie: Na čínske elektrické vozidlá zavedie plné 100-percentné dovozné clo.