Aktuality

Havária Sébastiena Bourdaisa sa až nápadne podobá na tú Gordona Smileyho z roku 1982

Havária Sébastiena Bourdaisa sa až nápadne podobá na tú Gordona Smileyho z roku 1982

Tí, ktorí sledujú Indy 500, mali možnosť vidieť hrozivo vyzerajúcu nehodu Sébastiena Bourdaisa na jeho monoposte IndyCar značky Honda. Tí starší mohli zažiť dejavu, pretože piatková nehoda až nápadne pripomína tú, pri ktorej v roku 1982 zomrel Gordon Smiley.

Posledná nehoda sa udiala na motoristickom okruhu Indianapolis Motor Speedway, vozidlo s číslom 18 po dosiahnutí najrýchlejšieho času spomedzi všetkých ostatných havarovalo vo vysokej rýchlosti do mantinelov. Po viditeľnom šmyku a následnej strate kontroly nad vozidlom Bourdais čelne narazil do zábran, pričom v okamihu sa monopost roztočil a vznietil.

IndyCar je vraj asi o desať úrovní pod formulami F1, ešte pred rokmi to tvrdila Simona De Silvestro. Tieto vozidlá aj tak poskytujú svojim pilotom mimoriadnu ochranu, i keď len minulý rok prebehla diskusia o tom, či majú piloti dostatočne chránené hlavy. Piloti sú prakticky úplne obklopení interiérom a aj na manévrovanie majú iba minimum priestoru. Aj napriek tomu Bourdais už tento rok pretekať nebude, pretože pri nehode utrpel vážne zranenia: niekoľkonásobné zlomeniny panvy. Ani si nechceme predstaviť tú bolesť, ktorú musel pilot vytrpieť, aj keď v tej chvíli možno svoj diel práce spravil aj adrenalín, ktorý (snáď) umožnil, aby Bourdais spolupracoval so záchranným tímom.

Nehoda z 15. mája 1982, v ktorej figuroval Gordon Smiley, sa nezaobišla bez straty života. Začiatok 80. rokov bol síce pre monoposty predsa len lepší ako roky predtým, avšak úroveň bezpečnosti a ochrany pilotov sa nedá so súčasnosťou ani porovnávať. Priebeh nehody bol aj v roku 1982 takmer rovnaký: vo výjazde zo zákruty pilot stratil nad svojím vozidlom kontrolu a čelne narazil do zvodidiel. Aj pred 35 rokmi sa vozidlo okamžite otočilo smerom doľava, avšak výrazne sa vznietilo a roztrhalo na niekoľko častí. Telo pilota bolo zakliesnené v odtrhnutej prednej časti monopostu, pričom bezpečnostná prilba odletela presne opačným smerom. Gordon Smiley zomrel s najväčšou pravdepodobnosťou okamžite po náraze a je takmer isté, že vôbec necítili bolesť.

Vozidlo havarovalo pri rýchlosti šialených 320 kilometrov za hodinu.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie