Aktuality

Ako utiecť z topiaceho sa auta? Nepánikariť, ale konať rýchlo

Pred niekoľkými dňami priniesol magazín Tech Insider krátke video, ktoré by sa pokojne mohlo stať súčasťou vzdelávania v autoškolách. Situácií, kedy sa automobil dostane do vody, nie je tak málo, aby sa táto téma obchádzala a zanedbávala. V necelých dvoch minútach tvorcovia vysvetľujú niekoľko kľúčových krokov, ako by mal konať človek sediaci v topiacom sa aute.

XqqFiOYKmRo

Netreba konať okamžite a prchko, skôr rozvážne a premyslene. Vedieť vystihnúť správny moment opustenia vozidla je pritom kľúčové, pretože nesprávne načasovanie úniku môže celú situáciu ešte viac skomplikovať.

V prvom rade by ste mali okamžite po páde vozidla do vody odistiť bezpečnostné pásy. Ak stíhate, pomôžte aj ostatným pasažierom v aute. Automobil sa neponorí hneď, celý proces potápania trvá niekedy aj celé minúty, v horšom prípade sekundy.

Neotvárajte celé dvere, nemá to zmysel. Voda na nich tlačí takým tlakom, že otvoriť ich môže byť extrémne náročné, navyše sa vám cez otvorenú štrbinu do interiéru prúdom nalejú stovky litrov vody a auto sa bude potápať rýchlejšie.

Namiesto otvárania dverí radšej rýchlo otvorte okno - čím skôr, tým lepšie, pretože o niekoľko sekúnd sa už môže poškodiť elektronika a sťahovanie nebude fungovať. Ak sťahovanie okna nefunguje, budete musieť pätou nohy kopnúť do bočného skla a rozbiť ho, najlepšie ho jeho horného okraja. Rukou okno takmer určite nerozbijete a rozhodne sa nesnažte vykopnúť čelné sklo, to je stavané odolávať oveľa silnejším nárazom, než aký viete vyvinúť vlastnou nohou či rukou.

Ak neviete kopať tak silno, odporúča sa na rozbitie okna použiť kovovú časť v hlavovej opierke na sedadle, prípadne čokoľvek kovové, čo nájdete v interiéri.

Keď už bolo okno otvorené, je najlepšie rovno z neho vyliezť do vody. Keď sa cez neho začne liať voda do interiéru, už to bude komplikovanejšie. Aj v takejto situácii sa však dá všetko zachrániť, stačí počkať, kým najväčší prúd vody ustane, dobre sa nadýchnuť a potom vyplávať von z auta smerom k hladine a potom na breh.

Ak je už pod vodou celé auto a voda je aj v interiéri, môžete sa pokúsiť otvoriť dvere - keď je už interiér zaliaty, tlak vody nie je tak silný. Je to však iba núdzový postup, pretože nie je isté, že sa vám tieto dvere podarí otvoriť.

Hlavne sa nezaoberajte zbytočnosťami, napríklad hľadaním mobilu alebo peňaženky. Pozornosť nemusíte venovať ani motoru, ten sa vypne aj sám - a aj keby nie, vytopenému autu je to už aj tak jedno.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie