Aktuality

Jaguar I-Pace – Elektrická šelma s dojazdom až 500 km!

Kým v minulosti boli ekologické automobily považované za pohyblivú plastovú škatuľu, dnes sa výkonom a zrýchlením mnohé doťahujú na superšporty. Zaostávať nechce ani Jaguar, ktorý na autosalóne v Los Angeles predstavil ich koncept budúceho elektromobilu.

Jaguar I-Pace – Elektrická šelma s dojazdom až 500 km!

I-Pace používa rovnakú platformu ako jeho spaľovací príbuzný, F-Pace. Elektromobil poskytne 4680 mm na dĺžku, 1890 mm na šírku a 1560 mm na výšku. Obzvlášť zaujímavý je rázvor (2990 mm), vďaka ktorému bude v interiéri dostatok miesta.

Jaguar I-Pace – Elektrická šelma s dojazdom až 500 km!

Elektrická energia bude uskladnená v Lítium-iónových akumulátoroch. Tie sa nachádzajú pod podlahou medzi nápravami a vďaka slušnej kapacite (90 kWh) dokáže I-Pace prejsť až 500 kilometrov na jedno nabitie. O pohon sa postará dvojica elektromotorov, pritom každý poháňa iba jednu nápravu. Auto tak disponuje celkovým výkonom 294 kW (400 koní) a výborným krútiacim momentom až 700 Nm. Vďaka nízkemu ťažisku a rozdeleniu hmotnosti 50:50 medzi nápravami, môžeme očakávať veľmi dobré jazdné vlastnosti.

Jaguar I-Pace – Elektrická šelma s dojazdom až 500 km!

V sériovej podobe by sme nový elektromobil mohli vidieť už v priebehu budúceho roka a do sériovej výroby sa dostane najskôr v roku 2018.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie