Aktuality

Škoda Superb III: Má sa Passat báť?

Svetová premiéra nového Superbu je naplánovaná na marec 2015 kedy sa koná autosalón v Ženeve. Nová generácia opäť ponúkne dve karosárske verzie, liftback sa však vzdá unikátneho dvojitého otvárania piatych dverí - dostane klasické riešenie po vzore Octavie. V novej generácii mu bude samozrejme sekundovať kombi. Dizaj bude odvodený od konceptu VisionC.

Prvé kilometre s novým Superbom máme za sebou, prečítajte si naše dojmy.

Novinka bude opäť väčšia než sesterský Volkswagen Passat, dĺžka preto môže dosiahnuť až 4,9 metra. Z Passatu pochádza tiež technika budúceho Superbu, aj keď niektoré špeciality si Volkswagen (aspoň zatiaľ) nechá pre seba.

Škoda Superb III: Má sa Passat báť?

Motory od 88 do 206 kW, štyri verzie 4x4

Základný motor pre novú generáciu bude 1.4 TSI. Zachová si parametre 92 kW a 200 Nm. Nad neho sa postaví silnejší variant so 110 kW a 250 Nm. Superb sa ďalej dočká 1.8 TSI (132 kW) z Octavie, 2.0 TSI (162 kW) z Octavie RS a vrcholného 2.0 TSI s výkonom 206 kW - ten má za úlohu nahradiť doteraz ponúkaný šesťvalec.

Naftovým základom bude 1.6 TDI s 88 kW a 250 Nm, nasledovaný 2.0 TDI vo verzii 110 kW/340 Nm alebo 140 kW/400 Nm. Superdieselu pre Passat, ktorý má 176 kW a 500 Nm, sa Superb podľa našich informácií nedočká. Aj tak si ale najsilnejšie naftové prevedenie poriadne polepší: o 15 kW a rovných 50 Nm. Dva naftové a dva benzínové motory dostanú pohon všetkých kolies, pri všetkých výkonových verziách bude možné zvoliť prevodovku DSG (v niektorých prípadoch bude štandardne).

Škoda Superb III: Má sa Passat báť?

Škoda chystá novú generáciu Superbu Green Line. Jeho kombinovaná spotreba klesne zo 4,3 na 3,7 l/100 km. Neskôr sa tiež pridá verzia s pohonom na CNG a automobilka už skôr potvrdila, že pre Superb chystá tiež hybridný pohon.

Prvá Škoda s adaptívnymi tlmičmi

Škoda opäť ponúkne štyri stupne výbavy, zrejme si zachovajú názvy Active, Ambition Elegance a nad nimi bude stáť luxusné prevedenie Laurin & Klement. Ponuka nadštandardných prvkov sa rozšíri o také, ktoré Superb doteraz neponúkal (zadná parkovacia kamera) aj tie, ktoré budú mať v Škode premiéru (adaptívne tlmiče DCC).

Škoda Superb III: Má sa Passat báť?

Ďalšou novinkou medzi škodovkami bude systém sledovania mŕtveho uhla, ako aj s ním súvisiaci asistent, upozorňujúci na prechádzajúce autá cúvaní z kolmého parkovacieho miesta. Superb sa samozrejme dočká aj asistenta pre jazdu v pruhoch a adaptívneho tempomatu - oboje ponúka už dnes Octavia.

V budúcnosti sa dočkáme tiež nasadenia plne digitálneho prístrojového štítu, ktorý ponúka Audi TT a Volkswagen Passat. Superb si bude musieť na túto vymoženosť ešte nejakú dobu počkať.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie