Končí sa éra kabrioletov?

Záujem o jazdu bez strechy prudko klesá, a tak bude v budúcnosti na výber z menšieho počtu modelov.
Vydané  Text: 

Predaje kabrioletov klesajú tak rýchlo, že sa mnohé automobilky ani netaja úmyslom opustiť tento segment. Spočítané to majú predovšetkým takzvané kupé-kabriolety, teda autá s plechovou skladacou strechou. Ich výroba je drahá a hmotnosť auta je vysoká. To má neblahý vplyv na cenu, respektíve na jazdné výkony a dnes toľko sledované emisie CO2. Vlani sa v Európe a USA predalo celkom 444 tisíc kabrioletov, pritom ešte pred piatimi rokmi to bolo 827 tisíc kusov. V galérii nájdete obrázky kabrioletov, ktoré sa stanú súčasťou histórie. Bez nástupcu už skončili Opel Tigra, Peugeot 207 CC alebo Volvo C70. Pokračovania sa nedočká tiež Peugeot 308 CC a pravdepodobne ani Renault Mégance CC. Jeho európske predaje totiž vlani klesli o 49 % na 3 361 ks, čo sú iba dve percentá predajov celého radu Mégane. Volkswagen pre zmenu do budúcnosti už nepočíta s kupé-kabrioletom Eos, predáva sa ho totiž desaťkrát menej ako v časoch najväčšej slávy (vlani 3 762 ks). Analytici sa zhodujú, že v nasledujúcich rokoch sa udržia len dostatočne drahé a luxusné modely, alebo kabriolety, ktoré majú silný imidž. K nim patrí v USA Volkswagen Beetle Cabrio a v Európe Volkswagen Golf Cabrio, ďalej Mini a samozrejme Mazda MX-5. Príležitostí pre automobilky sú lacnejšie riešenia, ktoré vidno napríklad na Fiate 500C alebo novom Renaulte Twingo.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.