Aktuality

Rolls-Royce nám v Prahe odhalil novinky a významné zmeny

Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Soška Sprit of Ecstasy na vozidle Rolls-Royce Ghost Black Badge

Rolls-Royce bilancoval rok 2022 s priaznivými výsledkami. Značke sa podarilo prekonať rekord v počte predaných automobilov z roku 2021. Automobilka rok 2022 uzatvorila so 6 021 predanými automobilmi, pričom najvýznamnejšími trhmi boli Spojené štáty americké, Európa a Čína. Medziročný rast tak predstavoval osem percent, a to aj napriek tomu, že sa začiatkom minulého roka Rolls-Royce z ruského trhu stiahol. Priemerná cena vozidla predstavovala pol milióna eur.

Pre mnohých sú tieto čísla prekvapujúce, keďže automobilka naďalej poukazuje na to, že všetky jej automobily sa vyrábajú ručne a tiež vzhľadom k tomu, že v minulom roku mal historicky najväčší úspech jej program individualizácie s názvom Bespoke. Každý automobil predaný v roku 2022 v Prahe mal prvky z programu Bespoke. Pre krajiny Blízkeho východu má dokonca značka vytvorený špeciálny program High Bespoke, keďže tamojší zákazníci vyžadujú ešte väčšiu mieru individualizácie.

Pre zaujímavosť uveďme, že dnes už 20-ročná výroba značky Rolls-Royce v britskom Goodwoode zamestnáva viac ako 2 500 ľudí z viac ako 50 národností a iba počas minulého roka automobilka vytvorila 150 nových pracovných miest.

Spectre sme stále naživo nevideli

Koncom minulého roka automobilka oficiálne ukázala svoj nový model Spectre, ktorý bude prvým komerčne ponúkaným elektrickým kupé. Podľa slov českého a slovenského zastúpenia prvá objednávka na Rolls-Royce Spectre prišla práve zo Slovenska a viacerí budúci zákazníci, ktorí už zložili zálohy, boli navštíviť Goodwood, aby automobil videli na vlastné oči. Prvé exempláre modelu Spectre by sa mali k zákazníkom dostať v druhej polovici tohto roka s tým, že automobilka ešte stále vozidlo testuje. Novinári budú mať možnosť Spectre vyskúšať v USA v nasledujúcich mesiacoch.

Prečítajte si aj:


ROLLS-ROYCE SPECTRE: Všetko o najluxusnejšom elektromobile sveta

ERIK STRÍŽ


Osvieženie limuzíny Phantom

Rolls-Royce Phantom, ktorý sa dodáva v dvoch verziách dĺžky, prešiel minulý rok modernizáciou a aktuálne sa už novinka nachádza v Prahe.

Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Rolls-Royce Phantom Series II

Phantom Series II dostal novú vnútornú grafiku svetlometov, v ktorých je po 800 svietiacich bodov - hviezd. Automobilka si technológiu ich náhodnej výroby pomocou lasera nechala patentovať, každý model má túto grafiku odlišnú. Maska chladiča je po novom podsvietená už v štandardnej výbave, obsahuje novú horizontálnu lištu a úplnou novinkou je možnosť vybaviť model kompletným čiernym paketom.

Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Rolls-Royce Phantom Series II priniesol novú grafiku predných svetlometom s laserom vyrezávanými svetelnými bodmi
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Interiér Rolls-Royce Phantom Series II naďalej využíva množstvo analógových mechanických ovládačov. Očakával sa aj príchod nového infotainmentu, napokon facelift zachoval ten pôvodný.

Zvlášť nápadné sú 22-palcové hliníkové disky kolies s dizajnom, ktorý budí dojem stojacich kolies aj počas jazdy.

Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Atypické hliníkové disky kolies na Rolls-Royce Phantom Series II

Ďalej automobilka oživila interiér Phantomu novými farebnými motívmi, na výber sú už aj odvážnejšie akcenty v machovej zelenej či ružovej. Najviac sa podľa slov sales manažéra Jindřicha Ježíka zlepšili jazdné vlastnosti, ktoré sú po novom športovejšie ako doteraz, na výber je aj športový jazdný mód, ktorý výrazne ovplyvňuje nastavenie prevodovky, riadenia, podvozka i motora. Riadenie má byť zábavnejšie a responzívnejšie, konkrétne detaily o zmenách na podvozku však neprezradil. Vraj si to auto majú zákazníci vyskúšať.

Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Jindřich Ježík poukazuje na novinky v modeli Rolls-Royce Phantom Series II
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Interiér Jindřich Rolls-Royce Phantom Series II môže po novom obsahovať výraznejšie farebné akcenty. V tomto prípade ide o machovú zelenú.

Prečítajte si aj:


Prvý test ROLLS-ROYCE CULLINAN FROZEN LAKES: Vzácna spoločnosť

ERIK STRÍŽ


Novinky v českom Rolls-Royce

Oficiálne zastúpenie automobilky v Českej republike a na Slovensku sa tento rok nesie v znamení dvoch väčších zmien.

Spoločnosť investuje do svojho pražského showroomu v prepočte asi jeden milión eur, priestory bude modernizovať z vlastných zdrojov, uviedol Karel Kadlec, majiteľ Rolls-Royce Motor Cars Prague. Podľa slov Franka Tiemanna, šéf komunikácie a PR značky pre strednú a východnú Európu a strednú Áziu, nemajú byť showroomy značky podobné konvenčným showroomom automobiliek, čo sa premieta aj do návrhov nového dizajnu.

Rolls-Royce Praha (25.1.2023)

Preto bude nový priestor výrazne orientovaný na materiálovú a dizajnovú pestrosť a budú v ňom vystavené iba tri automobily. Nový showrooom by mal byť otvorený počas budúceho roka a bude naďalej ponúkať aj nedávno spustený predaj jazdených vozidiel pod názvom Provenance. Program predaja jazdených Rolls-Royce tvoril až 50 percent nových predaných vozidiel.

Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Predstavitelia značky Rolls-Royce: Frank Tiemann, Karel Kadlec a Eva Kadlec Dědochová

Prekvapením pre zúčastnených na tlačovej konferencii bolo vyhlásenie, že spoločnosť po úspešnom pôsobení opúšťa riaditeľka dílerstva a brand manažérka Eva Kadlec Dědochová. Pred rokmi vytvorila zastúpenie automobilky spoločne s Karlom Kadlecom a pod ich vedením pražské zastúpenie získalo až osem interných ocenení od Rolls-Royce. Predali viac ako dve stovky vozidiel značky Rolls-Royce, pričom s každým zákazníkom prebiehali vysoko individuálne konzultácie. Každý automobil predaný v roku 2022 v Prahe mal prvky z programu Bespoke.

Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Od svojho vzniku v roku 2016 bol predajca Rolls-Royce Motor Cars Prague ocenený ôsmimi prestížnymi cenami pre Svetového a Európskeho predajcu roka, ďalej tiež pre Európskeho predajcu roka programu Bespoke a Európskeho predajcu roka v oblasti služieb majiteľom za rok 2021.
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Rolls-Royce Ghost Black Badge
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Rolls-Royce Ghost Black Badge
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Eva Kadlec Dědochová, ex-brand manager značky, v pozadí Rolls-Royce Phantom Series II
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Karel Kadlec o rozložení zákazníkov česko-slovenského zastúpenia: 70 percent tvoria Česi, 30 percent Slováci.
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Frank Tiemann počas tlačovej konferencie v Prahe poukázal na úspešný rok 2022. Rolls-Royce predal viac ako šesťtisíc áut.
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Soška Sprit of Ecstasy na vozidle Rolls-Royce Ghost Black Badge
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Soška Spirit of Ecstasy na kapote Rolls-Royce Phantom Series II
Rolls-Royce Praha (25.1.2023)
Nástupný prah v Rolls-Royce Phantom Series II
Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie