Aktuality

Nafte zvoní umieračik! Motoristi v Nemecku masovo prechádzajú na elektromobily

Elektromobil v parkovacej garáži napojený na nabíjaciu stanicu, ilustračné foto
Elektromobil v parkovacej garáži napojený na nabíjaciu stanicu, ilustračné foto

Dopyt po plne elektrických autách v Nemecku minulý rok prudko vzrástol a získal takmer pätinu predaja na najväčšom európskom trhu.

Podľa údajov úradu pre motorovú dopravu KBA bol trhový podiel batériových elektromobilov s 17,7 percentami tesne za podielom dieselových áut s 17,8 percentami. Plug-in hybridné autá predstavovali 13,7 percenta trhu, zatiaľ čo benzínové autá s 32,6 percentami mali najväčší podiel.

Celkové registrácie nových áut vzrástli o 1,1 percenta na 2,65 milióna.

Elektrická značka Polestar zaznamenala silný rast s predajom až o 166 percent. Registrácie Tesly vzrástli o 76 percent.

VW bol vlani najpredávanejšou značkou v Nemecku napriek poklesu registrácií o 1,8 percenta. Mercedes-Benz, ktorého registrácie vzrástli o 8,3 percenta, bol číslo 2. Audi obsadilo tretie miesto so 17 percentným nárastom objemu. Na štvrtom mieste sa umiestnila značka BMW, ktorej predaj klesol o 5,7 percenta. Opel bol číslo 5. Jeho registrácie klesli o 11 percent.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie