Na čo slúži rozvodový remeň?

Ozubené remene Bosch a vodné čerpadlo Bosch 8721
Vydané Text: 
Rozvodové remene sú kľúčovým komponentom pri prevádzke každého vozidla (poskytujú alternatívu k rozvodovej reťazi), pretože synchronizujú kľukový hriadeľ a vačkový hriadeľ v reakcii na otváranie a zatváranie výfukových ventilov. Rozvodové remene majú okrem iných prvkov, ako je napríklad vodné čerpadlo, dve rôzne strany; vnútornú, ktorá je charakterizovaná zubami, a vonkajšiu hladkú stranu, na ktorej sú podopreté napínače, ktoré udržujú remeň pripevnený. Keďže oba komponenty sa vo veľkej miere spoliehajú na vodné čerpadlo, vyžadujú si starostlivosť a údržbu. [Vodné čerpadlo Bosch 8721 má šírku 25 mm](https://www.euroautodiely.sk/diely/bosch/1191710) s tichým chodom. Všetky zuby sú vyrobené s presnosťou, čo minimalizuje riziko prekĺznutia pri prenose sily. Vďaka špeciálnemu profilu sa znižuje tvorba tepla vďaka efektívnejšiemu prenosu krútiaceho momentu. Dôležitým plusom je nylonová vrstva, ktorá zvyšuje odolnosť remeňa proti opotrebovaniu a predlžuje jeho životnosť. Ozubené remene Bosch majú optimálny tvar, ktorý prispieva k najefektívnejšiemu odvodu tepla. Šnúry sú vyrobené zo špeciálnych polyesterových priadzí. Vďaka takémuto zloženiu si zachováva stabilnú dĺžku aj v podmienkach vysokého zaťaženia. Základom pásu je špeciálna guma, vybavená priečnymi vláknami. To dáva pásu extra flexibilitu. Zároveň je dostatočne pevný. Pás je formulovaný tak, aby bol odolný voči negatívnym vplyvom prostredia. To zahŕňa účinky lubrikantov, ultrafialového svetla a vysokých teplôt.
Ozubené remene Bosch a vodné čerpadlo Bosch 8721
### Vzťah medzi rozvodovým remeňom a vodným čerpadlom Výmena vodného čerpadla alebo rozvodového remeňa sú dve z najbežnejších operácií v dielni. Zatiaľ čo vodné čerpadlo je konštruované ako komponent chladiaceho systému, ktorý má na starosti zabránenie prehriatiu motora, je poháňané rozvodovým remeňom a svoj výkon získava od kľukového hriadeľa motora. To znamená, že ak je rozvodový remeň v zlom stave, vodná pumpa začne fungovať skôr, ako neskôr. Na druhej strane, ak vodná pumpa zlyhá nezávisle, bude pravdepodobne musieť byť najprv odstránený remeň, aby bolo možné vymeniť vodné čerpadlo. Je to preto, že v mnohých prípadoch, aby ste sa dostali k vodnému čerpadlu, prístup zostáva za rozvodovým remeňom. Hlavnou úlohou rozvodového remeňa je synchronizácia vačkového a kľukového hriadeľa. Rozvodový remeň poháňa časovací mechanizmus, a tým udržiava stroj v pohybe. Poruchy remeňa môžu ohroziť cyklus tejto pohonnej jednotky a s veľkou pravdepodobnosťou viesť k závažným problémom. Ak zistíte akékoľvek poruchy (prerezanie, odtrhnuté vlákna, rôzne poškodenia a podobne), odporúčame vám, aby ste sa okamžite obrátili na servisné stredisko. Dostať sa k remeňu vo vašom vozidle vo väčšine prípadov nie je ťažké, stačí zdvihnúť kapotu a pozrieť sa za plastový kryt. Gumový remeň pokrýva niekoľko remeníc. Pri správnej výmene musíte odstrániť plastový kryt a kľukový hriadeľ dostať do hornej mŕtvej polohy v blízkosti prvého valca. Vo všeobecnosti sa pri výmene rozvodového remeňa odporúča súčasne vymeniť valčeky, olejové tesnenia a v niektorých prípadoch aj čerpadlo.
*Redakcia nezodpovedá za správnosť informácií v reklamných materiáloch.*ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024