Vzájomné predchádzanie nákladných áut na diaľnici: Je to povolené alebo ide o porušenie zákona?

Na slovenských diaľniciach sa časatokrát môžeme stretnúť s nepríjemným fenoménom, kedy sa začnú vzájomne predchádzať dve nákladné autá. Takéto počínanie je nebezpečné a ani zákon ho nepodporuje.
Vydané  Text: 
Diaľnice tu máme predovšetkým preto, aby sa urýchlilo spojenie medzi jednotlivými mestami a doprava z okresných ciest sa presmerovala mimo obce. Denne ich využívajú desiatky tisíc vodičov. Medzi nich samozrejme patria aj vodiči nákladnej dopravy, ktorí však majú nejaké povinnosti navyše. Mnohí z nás sme sa už stretli s nepríjemným fenoménom, kedy sa na diaľničných úsekoch začnú navzájom predbiehať nákladné autá. Nielenže sa celková plynulosť dopravy v danom úseku značne zníži, ide aj o pomerne nebezpečný manéver, ktorý nemá pochopenie ani v zákone. **Vzájomné predchádzanie sa kamiónov na diaľnici je činnosť, ktorá vodiča normálneho osobného motorového vozidla dokáže poriadne vytočiť**. Najmä ak rýchlostný rozdiel medzi dvoma predbiehajúcimi sa kamiónmi len minimálny.

Polícia počas akcie „Autobus“ odsledovala vodičov kamiónov. Nepoučili sa

Polícia opäť počas akcie s názvom "Autobus" pokutovala vodičov nákladných áut. Tí svojim správaním na ceste častokrát veľmi riskujú.

### Ani zákon im nefandí Takéto správanie sa vodičov kamiónov pritom nemá oporu ani v zákone. [**Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov**](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/#paragraf-35.odsek-3) totiž vo svojom **paragrafe 35 v časti Osobitosti premávky na diaľnici a ceste pre motorové vozidlá a v odseku 3** jasne hovorí: „ *Vodič motorového vozidla kategórie N, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 7 500 kg, alebo vodič jazdnej súpravy, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť presahuje 7 500 kg, nesmie pri jazde po diaľnici predchádzať iné motorové vozidlo.*“ Z uvedeného je teda jednoznačné, že predbiehanie akéhokoľvek vozidla nákladným autom prevyšujúcim hmotnosť 7,5 tony je na diaľnici vyslovene zakázané. Napriek tomu sa nájdu vodiči, ktorí daný predpis nerešpektujú.
### Stačí kamerový záznam V takom prípade im hrozí pokuta [**podľa aktuálneho sadzobníku pokút až do výšky 100€**](https://striz.sk/wp-content/uploads/2021/03/sadzobnik-pokut-01072018.pdf). Navyše, ak si myslia, že pri predbiehaní sú neohrození a pokuta sa im udeliť nemôže, sú na omyle. **V mnohých prípadoch totiž polícii na udelenie pokuty stačí kamerový záznam alebo fotografia, ktorá takéto správanie sa zachytáva**. Samozrejme, aj tu musíme dodať, že dôkazový materiál musí byť vyhotovený v medziach zákona. Teda, že vodič nemôže počas vedenia motorového vozidla, ktoré ide za predbiehajúcimi sa kamiónmi používať mobilný telefón. Aké sú vaše skúsenosti s predbiehaním sa kamiónov na diaľnici? Stalo sa vám už niekedy, že ste za takýmito pretekármi museli stráviť pekných pár minút?

Môžete záznam nehody z autokamery použiť na Slovensku ako dôkaz?

Používanie kamier v autách je bežné, ale mnohí vodiči si nie sú istí tým, či záznam vôbec môžu zverejniť alebo odovzdať polícii či poisťovni. Na túto a ďalšie otázky odpovedáme v našej Poradni.




Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


ODPORÚČANÉ