Aktuality

Prečo dávajú policajti na autá červenú nálepku, takzvanú červenú bodku? Je to začiatok vážnych problémov v zahraničí

ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA PO GRAFICKEJ ÚPRAVE
ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA PO GRAFICKEJ ÚPRAVE

Videli ste v zahraničí na aute červenú nálepku? Nie, neznamená to, že zlodeji si označili toto auto a chcú ho ďalšiu noc ukradnúť spred paneláku. Takýto mýtus koluje aj o prázdnej plastovej fľaši položenej na kolese auta, pritom nejde o predzvesť krádeže. Zlodeji majú iné metódy, ako si vyhliadnuť automobil vhodný na odcudzenie, v skutočnosti im stačí, že je toto auto vybavené komfortným systémom bezkľúčového odomykania.

Tento konkrétny prípad s červenou nálepkou sa týka nemeckých policajtov, ako upozorňuje poľský denník Gazeta.

Prečítajte si aj:


96 percent áut odomkli s technikou za sto eur, za všetko môže funkcia pre vyšší komfort

ERIK STRÍŽ


Známy trik s fľašou na pneumatike: je pravdivý a prečo dnes o ňom toľko čítame? Je to len malý podvod na pozornosť kvôli reklame, neprekvapivo

ERIK STRÍŽ


60 až 100 000 eur a prepadnutie majetku

Červená nálepka sa objavuje predovšetkým na tých autách, ktoré nie sú registrované alebo nespĺňajú registračné požiadavky. Sú teda zaparkované, ale nemajú napríklad jednu či obe tabuľky s evidenčnými číslami.

Ďalej sa červenou značkou označujú aj autá, ktoré nie sú vhodné na ďalšie používanie. Ide teda o vraky alebo dlhodobo opustené vozidlá.

Dôležité je, že červená nálepka nie je len grafickým symbolom, obsahuje aj správu, ktorá je pre motoristu celkom kľúčová. Informuje ho o tom, ako má postupovať ďalej.

„Červená bodka“ je žiadosť pripojená k vozidlu adresovaná majiteľovi vozidla, aby ho okamžite odstránil z verejného priestranstva, uvádza mesto Mníchov na svojich webových stránkach.

Foto: Reddit, Entstempeltes Fahrzeug/Roter Punkt Polizei : r/de, používateľ u/vollig
Foto: Reddit, Entstempeltes Fahrzeug/Roter Punkt Polizei : r/de, používateľ u/vollig

Auto, ktoré nie je vhodné na jazdu (vrátane toho bez tabuliek a toho, ktorého technický stav naznačuje, že ide len o vrak), a napriek tomu bolo zaparkované na verejnej komunikácii, znamená pre majiteľa pokutu vo výške minimálne 1000 eur, uvádza Gazeta. Istý zdroj týchto informácií z Nemecka z 22. septembra 2022 však uvádza sumu iba 60 eur, ktorá je univerzálnou pokutou v prípade parkovania odhláseného vozidla na verejnej komunikácii. Aj ten však dodáva, že táto pokuta je iba začiatkom a majiteľ vozidla nesie bremeno ďalších poplatkov či pokút.

Po mesačnej lehote na odstránenie vozidla sa s týmto vozidlom nakladá ako s odpadom, a to radikálne mení situáciu jeho majiteľa a výšku sankcie, ktorá mu hrozí.

Odpad musia zlikvidovať miestne úrady, pričom za odtiahnutie a zošrotovanie auta bude musieť zaplatiť majiteľ aj spolu s pokutou. Údajne môže ísť až o astronomických 100-tisíc eur - podľa všetkého však ide o extrémne situácie, ktoré si vyžiadali výnimočne vysoké finančné náklady. Na takúto reáliu však upozorňuje aj text na samotnej červenej bodke - červenej nálepke.

V tejto súvislosti je vhodné podotknúť, že červenú nálepku si na svojom vozidle môžu nachádzať nielen miesti v Nemecku, ale aj cudzinci, ktorí do krajiny prišli na svojich autách a medzičasom sa stali nepojazdnými.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie