Chcete vidieť na vlastné oči, ako sa vyrábajú autá v továrni? Teraz môžete, dve sú dokonca otvorené zadarmo

Po prestávke spôsobenej pandémiou Škoda opäť umožňuje návštevu svojich tovární v susednom Česku. Je to dobrý tip na výlet pre nielen fanúšikov motorizmu, ale aj rodiny s deťmi vo veku od 10 rokov.
Vydané , zverejnil

Návšteva výrobných závodov automobilov je výbornou cestovateľskou destináciou pre automobilových fanúšikov, školské kolektívy či rodiny s deťmi. Deti aj dospelí tak môžu na vlastné oči vidieť, ako komplikované je vyrobiť moderné auto, koľko neuveriteľnej techniky je na to potrebnej a ako celá obrovská továreň dokáže zladiť tisícky pracovníkov a strojov, aby na konci výrobného procesu vzišlo na svetlo sveta nové auto. Aj to najjednoduchšie auto je v skutočnosti špičkovým strojársko-technologickým produktom.

Takéto exkurzie do svojich výrobných závodov teraz po pandemickej prestávke obnovuje česká Škoda. Ide o závody v Mladej Boleslavi, Kvasinách a vo Vrchlabí.

**Návštevu každého z troch závodov si treba vopred zarezervovať** na špeciálne zriadenej webovej stránke. Značka ponúka výklady v češtine, angličtine a nemčine. Jedinou podmienkou na prehliadku hlavnej továrne v Mladej Boleslavi so sprievodcom je vyzdvihnutie si vstupenky v Múzeu Škoda a vek účastníkov aspoň 10 rokov. Lístok so sprievodcom v češtine stojí 180 Kč (cca 7,30 €), v ostatných jazykoch 260 Kč (cca 10,50 €). **Prehliadky Kvasín a Vrchlabí sú dokonca celkom bezplatné**.

Na prehliadkach, ktoré trvajú približne dve hodiny, často robia sprievodcov bývalí zamestnanci Škodovky.

**V hlavnej továrni v Mladej Boleslavi** sa oplatí vidieť okrem iného výrobu elektrickej Škody Enyaq iV, ktorá prebieha na rovnakej linke ako najpredávanejšia Octavia v spaľovacej, mild-hybridnej a plug-in hybridnej verzii. Za týmto účelom vykonala Škoda v posledných rokoch rozsiahlu modernizáciu výrobnej linky. V Mladej Boleslavi sa nedávno rozbehla aj **výroba batériových systémov pre elektromobily Škoda** a ďalšie značky koncernu VW.

**V Kvasinách** v súčasnosti okolo 7 000 zamestnancov vyrába modely Superb a Superb iV, ako aj Karoq a Kodiaq. **Škoda v blízkej budúcnosti presunie výrobu novej generácie modelu Superb do Bratislavy**, čím uvoľní továrenskú výrobnú kapacitu pre ďalších 150 000 SUV radov Kodiaq a Karoq.

Inzercia

**Továreň vo Vrchlabí** hrá kľúčovú úlohu vo výrobe komponentov pre Škodu. Tu sa vyrába **automatická prevodovka DQ200**. Začiatkom februára tohto roku z montážnej linky zišla štvormiliónta prevodovka DQ200 vyrábaná od začiatku výroby v októbri 2012. Od konca roku 2020 je závod zároveň prvým závodom značky Škoda, ktorý je CO2 neutrálny.

Na prehliadku závodu v Mladej Boleslavi so sprievodcom **je potrebné mať vlastné vozidlo s voľným miestom pre sprievodcu**.

Škoda múzeum môže po predchádzajúcej dohode zorganizovať minibus pre skupiny do siedmich osôb.

Prehliadky je možné rezervovať vopred na vyhradenej webovej stránke v každom z troch výrobných závodov. Tu sa návštevníci môžu dozvedieť aj o pravidlách platných v továrňach.

Inzercia


Pokračujte na ďalší príspevok »