Aktuality

Motoristi čakajú mesiace na tabuľky s evidenčnými číslami, posunula sa aj veľká plánovaná zmena tvaru EČV

EČV
Zelené TEČ na lacnom elektromobile DACIA SPRING

Štát má naďalej problém vydávať motoristom nové tabuľky s evidenčnými číslami (TEČ), a to už od začiatku roka. Nejde o neschopnosť štátu dodávať úplne nové evidenčné čísla, ale duplikáty už používaných, ktoré sa zo zákona musia používať napríklad na nosičoch pre bicykle alebo vydať nanovo po odcudzení, strate alebo poškodení pôvodných.

Informovala o tom televízia Markíza v reportáži zo dňa 18. mája 2022 (zdroj), ktorá uvádza aj niekoľko príkladov z praxe a poukázanie na to, že aj v zahraničí motoristi bez TEČ na bicyklovom nosiči riskujú pokuty.

EČV
Tento je problém aj s vydávaním zelených TEČ pre elektrické a plug-in hybridné vozidlá. V teste sme mali Mercedes-Benz EQB, ktorý sme dostali na klasických bielo-modrých značkách napriek čisto elektrickému pohonu.

Zelené TEČ ako nedostatkový tovar

Tento rok sa často pripomínal aj problém s nedostatkom zelených tabuliek s evidenčným číslom pre elektrické a plug-in hybridné vozidlá. Napríklad elektrické automobily, elektrické motory, autá s pohonom typu plug-in hybrid (PHEV) majú nárok na TEČ, v ktorých je namiesto bieleho podkladu zelený. Vzniká tak možnosť jednoznačnej identifikácie nízkoemisných vozidiel s perspektívou ich zvýhodnení v doprave či pri parkovaní, a to v zmysle Akčného plánu rozvoja elektromobility z dielne Ministerstva hospodárstva. Vydávanie zelených EČV však nebolo ani nie je automatické - vydávajú sa na požiadanie.

EČV
Nielen autá, ale aj motocykle majú nárok na zelené TEČ, ak majú elektrický pohon - príkladom je Super SOCO TCpro.

Ostatné tabuľky s evidenčným číslom, ktoré sa vydávajú pri prihlásení vozidla do evidencie, k dispozícii sú v rámci skladových zásob.

Problém je na strane dodávateľa, s veľkým „ale“

Má ísť o dôsledok zmeny dodávateľa výroby tabuliek s evidenčnými číslami. Vzhľadom na to, že toto verejné obstarávanie sprevádzali obštrukcie tretích strán, celý proces sa predlžoval, a preto nový dodávateľ následne nemal tak ako štandardne zvykom ako je zvykom niekoľkomesačný nábeh na túto službu,“ povedala Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva vnútra SR, pre TV Markíza. Rezort napokon avizuje, že od 1. júna už bude dodávanie tabuliek s evidenčnými číslami v poriadku.

Tabuľky s evidenčným číslom používané na Slovensku (2020)
Tabuľky s evidenčným číslom používané na Slovensku (2020)

Čo znamenajú rôzne farby tabuliek s EČV? Toto sú všetky typy a farby používané u nás

Moderné tabuľky s evidenčným číslami majú rôzne veľkosti, tvary a farby. Vyznať sa v nich nemusí byť celkom jednoduché, pritom každý typ má svoj význam.

Každé vozidlo, či už osobný alebo úžitkový automobil, motocykel či iný druh motorového vozidla, ktorý podlieha evidencii na dopravnom inšpektoráte, musí by vybavené tabuľkou s evidenčným číslom, teda TEČ. V minulosti sme používali štátne poznávacie značky, ŠPZ, dnes hovoríme o evidenčnom čísle vozidla (EČV).

Napriek tomu, že sa ŠPZ prestali vydávať 1. apríla 1997 a platné boli iba do 31. decembra 2004, dodnes ľudia zvyknú tabuľku s evidenčným číslom volať „ešpézetkou“. Pôvodne boli vtedajšie nové TEČ vybavené iba znakom Slovenskej republiky a písmenami SK, dnes na nich nachádzame aj príznačný symbol Európskej únie so žltými hviezdami na modrom podklade, pod ktorým sú biele písmená SK a znak Slovenskej republiky sa nachádza za prvými dvomi písmenami evidenčného čísla. Podľa Ministerstva vnútra SR sú u nás naďalej platné aj verzie so štátnym znakom umiestneným na ľavom okraji tabuľky s EČ.

Na nové evidenčné čísla si ešte počkáme

Na Slovensku sa stále používa metodika, na základe ktorej sú prvé dve písmená evidenčného čísla značkou okresu, v ktorom je vozidlo zaregistrované. Toto sa malo zmeniť od 1. marca 2022, označovanie malo byť po novom prenosné z pôvodného na nového majiteľa motorového vozidla bez ohľadu na to, kdemá nový majiteľ trvalé bydlisko. Nový tvar evidenčného čísla pre Slovenskú republiku mal vyzerať nasledovne: AA000AA.

Realita? Je máj a nové evidenčné čísla k dispozícii nemáme. Motoristi si totiž budú na zmenu musieť počkať až na začiatok budúceho roka, pretože zlyhal evidenčný systém, informovalo TA3 (zdroj).

Prečítajte si aj:


Koniec okresných EČV: Budeme musieť meniť značky povinne? Prinášame presné informácie o tom, ako rozhodla vláda

ERIK STRÍŽ


Napríklad v susednej Českej republike podľa TEČ nerozlíšite, či je konkrétne vozidlo prihlásené v okrese Praha alebo Brno, ale môžete identifikovať kraj, v ktorom bolo zaevidované. „Prvé písmeno vľavo označuje kraj, v ktorom bolo motorové vozidlo registrované,“ uvádza Wikipedia, kde nájdete aj zoznam písmen pridelených ku konkrétnym krajom. V Česku sa tiež nepoužívajú zelené tabuľky s evidenčným číslom pre plug-in hybridné a elektricky poháňané automobily, namiesto toho sa tieto vozidlá označujú prvými dvomi písmenami „EL“ v evidenčnom čísle.

Všetky tabuľky s EČV používané na Slovensku

Od roku 2009 sa na Slovensku vydávajú aj TEČ typu Z, ktoré majú obdĺžnikový tvar s pomerom strán ako motocykle, ale so zeleným podkladom a čiernym písmom. Túto farbu minulý rok prebrali aj elektromobily a plug-in hybridy, ktoré sa aj takýmto spôsobom dajú rozlíšiť už na prvý pohľad a eventuálne sa tak zúčastňovať využívania výhod, napríklad pri parkovaní.

Nižšie prikladáme PDF dokument s kompletným výberom tabuliek s evidenčným číslom používaných na Slovensku od Ministerstva vnútra SR, ale s doplneným vizuálom nových TEČ určených pre elektromobily a plug-in hybridy s typickým zeleným podkladom, a to na základe popisu vydaného práve Ministerstvom vnútra SR.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie