Autoviny.sk

Ruská invázia na Ukrajinu zasiahne celý automobilový priemysel. Nebude sa to pritom týkať len cien za autá...

cena

Vo štvrtok 24.2.2022 sa svet zobudil do čierneho dňa. Rusko po mnohých mesiacoch zhromažďovania bojových jednotiek pozdĺž hranice s Ukrajinou zaútočilo na svojho suseda. Okamžite na to reagoval prakticky celý svet sankciami, ktoré sa však nedotknú len agresívneho Ruska. Podľa analytikov spoločnosti J.D. Power bude mať táto invázia dopad na celý automobilový priemysel.

Odhaduje sa pokles predajov nových áut

Po dvoch rokoch pandémie COVID-19 zasiahne svetový trh pravdepodobne aj tento agresívny ruský krok. Konzultanti J.D Power a LMC Automotive vydali v týchto dňoch prognózu, ktorá nie je príliš lichotivá. Podľa ich odhadov sa totiž predpokladané ročné predaje áut prepadnú až o 400 tisíc kusov, na 85,8 milióna. Napriek tomu má ísť o mierny medziročný nárast vo výške 5 %.

Rekordné ceny hliníka

Samotný konflikt na Ukrajine pritom môže mať negatívny dopad aj na ceny za nové autá. Tie by mohli začať rásť v dôsledku výpadkov v dodávateľských reťazcoch. Taktiež má tento konflikt za následok zvýšenie ceny hliníka, ktorý sa v automobilovom priemysle hojne využíva na výrobu rôznych častí podvozkov, karosérií a v neposlednom rade aj v motoroch. Cena hliníka v dobe písania tohto článku bola podľa portálu Trading Economics na čísle 3517 dolárov za tonu. Ide pritom o historicky najvyššiu cenu.

cena hliníka

Pomerne prudký nárast hodnoty tejto komodity pritom nastal práve v deň samotnej invázie a udelenia svetových sankcií. Ruská spoločnosť Rusal je totiž druhým najväčším svetovým distribútorom tohto kovu na svete.

Ropa Brent na úrovni z roku 2014

Okrem ceny hliníka sa však invázia výrazným spôsobom odrazila aj na cene ropy. Jej typ Brent, ktorý je spojený práve s ropou dovážanou zo Severného mora, Arfiky, Ruska, Strednej Ázie a Perzského zálivu pre Európu, mal 24.2.2022 o 10:15 cenu až 105,20 dolára za barel. Medzitým síce hodnota Brent mierne poklesla, no aj tak je stále v čase písania článku na úrovni 102,12 dolára za barel. Išlo pritom o prvý nárast ceny Brentu na hodnotu nad 105 dolárov za barel od roku 2014.

ropa brent

Na tento rast samozrejme okamžite reagovali aj ceny pohonných hmôt. Už počas víkendu stúpli ceny benzínu a nafty v priemere o dva centy za liter. Pričom na niektorých čerpacích staniciach nie je dnes problém natankovať aj za cenu 1,62 €/liter N95 či 1,53 €/liter nafty.

Okrem spomínaných cien hliníka a ropy sa samozrejme kríza na Ukrajine podpíše aj pod dodávky iných komponentov. Kolega Peter Orosz to zhrnul vo svojom článku, ktorý bol publikovaný 26.2.2022.

Prečítajte si aj:


Ruský automobilový priemysel je v troskách! Európske automobilky zastavujú výrobu, krajina už pociťuje nedostatok dielov

Peter Orosz


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie