Aktuality

VIDEO: Máte strach z elektrického dojazdu? Za autom si čoskoro budete môcť ťahať solárny panel

Prinášame vám ďalší príklad „elegantného riešenia“ problému s elektrickým dojazdom. Na crowdfundingovej stránke Indiegogo sa objavil koncept solárneho balíčka pre elektromobily, ktorý sľubuje kombinovaný výkon až 2 000 W. Tento balíček sa skladá zo solárnej strechy a rozklápateľných solárnych článkov. Tie by mal majiteľ počas jazdy voziť v kufri, až po zastavení na odľahlom mieste ich môže rozložiť a nabíjať tak svoj elektromobil prostredníctvom energie zo slnka. Každá súprava obsahuje menič, malú batériu, jednu 220-voltovú zásuvku, dve 110-voltové zásuvky a dva USB vstupy.

„Sme nadšení, že môžeme predstaviť našu víziu prostredníctvom našej solárnej súpravy,“ hovorí výrobca EV Solar Kits na Indiegogo. „Naše solárne nabíjacie súpravy majú za cieľ eliminovať úzkosť z dojazdu poskytnutím dodatočného dojazdu až 240 km za dva dni,“ čo predstavuje maximálny denný potenciál 120 kilometrov.

Solárna strecha

Startup však nešpecifikoval ako alebo kde by mal zákazník využívať túto solárnu súpravu. S ohľadom na priestor, ktorý modulárny solárny panel po rozložení vyžaduje, môže byť tento spôsob nabíjania ideálny pre ľudí kempujúcich v divočine, alebo tráviacich víkend na chate bez prístupu k zabezpečenej elektrickej zásuvke. A ktovie, možno sa časom dočkáme aj nejakých vylepšení tohto konceptu. Napríklad v podobe plnohodnotného prívesného vozíka so solárnou strieškou a tonou batériových článkov navyše. Nádherná myšlienka, nemyslíte?

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie