Aktuality

Toyota už testuje autá na syntetické palivo z biomasy a vodík. Chce „preskúmať rôzne druhy palív a pohonov“

Prečítajte si aj:


Ak máme byť CO2 neutrálni, máme tieto podmienky: Toyota zverejnila svoje stanoviská k trendu nielen v Európe

Výber z oficiálnej správy


Najväčší automobilový koncern na svete sa neuzatvára do elektrickej bubliny a opäť využíva motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Takto znie výber zo správy, ktorú rozposielala Toyota do médií.

Je pravda, že Toyota patrí medzi automobilky, ktoré nepostavili celú svoju budúcnosť na elektromobilite, ale naďalej považuje za správnu cestu diverzifikáciu pohonov automobilov, ako aj ich rozdielne karosárske vyhotovenia. Hybridné technológie pohonu zdokonaľuje už takmer 30 rokov a ponúka ich v takej kvalite, že dnes sa Toyota právom považuje za synonymum hybridu.

Ešte do konca minulého roka Toyota až na niekoľko výnimiek elektromobily s batériovým pohonom v podstate nepredáva. Model Mirai síce elektromobil je, ale namiesto trakčného akumulátora využíva palivové články s vodíkom. Koncom roka sme sa napokon dočkali odhalenia prelomového elektromobilu bZ4X a ďalších elektrických vozidiel, dovedna ich bolo až 15. Takéto veľkolepé odhalenie nových modelov sme asi nikdy predtým nezažili a japonská automobilka sa tak postarala o veľký mediálny rozruch.

Tankovanie paliva-vodíka do Toyoty Mirai
Zdroj: auto motor a šport

Toyota naďalej tvrdí, že budúcnosť automobilového priemyslu sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami. Nižšie pokračujeme výberom zo správy od Toyoty.

Motor s vnútorným spaľovaním vodíka

Japonská automobilka hľadá aj možnosť ďalšieho využitia spaľovacích motorov. V roku 2021 bola v rámci pretekov série Super Taikyu testovaná Corolla Sport s motorom z modelu GR Yaris, ktorý bol prispôsobený na používanie vodíka ako paliva. Auto absolvovalo všetky preteky, v ktorých štartovalo. Medzi štartmi inžinieri pracovali na zlepšení jeho výkonu a urýchlení procesu tankovania. Experiment dopadol natoľko úspešne, že testovanie v pretekárskom svete bude pokračovať aj tento rok a vieru Toyoty v tento typ pohonu demonštruje aj koncept GR Yaris s vodíkovým pohonom predstavený začiatkom decembra v uplynulom roku.

Experimentálny model na ekopalivo

V japonskej sérii Super Taikyu predstaví Toyota ešte jeden koncepčný model, ktorý bude využívať spaľovací motor poháňaný ekologickým palivom. Špeciálne pripravený GR86, ktorý vyštartuje v tejto sérii, bude poháňať syntetické palivo z biomasy. Konkrétny typ paliva ešte nebol vybraný, pretože stále prebiehajú testy adekvátnych látok.

Toyota GR86 poháňaná syntetickým palivom bude štartovať vo farbách tímu ORC ROOKIE Racing, ktorý pripravuje aj vodíkovú Corollu Sport. Základom bude auto, ktoré bude debutovať na európskych cestách v tomto roku.

Toyota GR86 je tretie globálne auto zo športového radu GR japonského výrobcu, vyvinuté v spolupráci s inžiniermi Toyota Gazoo Racing. GR86 je nástupcom dnes už ikonického modelu GT86, ktorý do ponuky japonského koncernu vdýchol viac športového ducha. Motor typu boxer uložený vpredu, pohon zadných kolies a analógový zážitok z jazdy – to je podstata toho, čím je nový model. Toyota GR86 má v sériovej verzii výkonnejší motor (234 k) a vyšší krútiaci moment (250 Nm), rýchlejšie akceleruje a k zlepšeniu charakteristiky podvozku prispelo zvýšenie tuhosti karosérie, zníženie hmotnosti. auta a zníženie ťažiska.

Zaujímavosťou je, že posádka Toyoty GR86 bude pozostávať aj z Akia Toyodu, prezidenta Toyota Motor Corporation, ktorý štartuje na pretekoch pod  pseudonymom Morizo. Počas dlhých hodín pretekov sa za volantom vystriedajú aj Masahiro Sasaki, Hiroaki Ishiura a Yasuhiro Ogura.

Prečítajte si aj:


Veľké prekvapenie! Nová vodíková Toyota Mirai je až o 20% lacnejšia!

Výber z oficiálnej správy


Toyota garantuje, že jej batéria v elektromobile bZ4X vydrží až 1 milión kilometrov!

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie