Aktuality

Nemecké prémiové auto roka je v skutočnosti z Južnej Kórey!

Úplne nový elektrický crossover Kia EV6 bol zvolený za „Nemecké auto roka 2022“ v kategórii „Premium“.

Prestížne ocenenie Nemecké auto roka GCOTY 2022 prichádza v čase, keď tento výhradne elektrinou poháňaný crossover pokračuje vo svojom dlho očakávanom debute na celom svete, samozrejme aj na Slovensku.

Aj my sme už mali príležitosť zoznámiť sa s touto horúcou novinkou a uznávame, že na oficiálnych fotografiách nedokáže vyniknúť jedna podstatná vlastnosť modelu EV6: jeho veľkosť. S rázvorom dlhým takmer tri metre ide o naozaj poriadny kus auta, ktorý navyše púta pozornosť svojou pôsobivou estetikou. Zdá sa, že automobilka našla recept na skutočný crossover, teda medzičlánok medzi SUV a kombi.

V súťaži GCOTY 2022 model EV6 porazil veľmi silných konkurentov, ako Hyundai IONIQ 5, Volkswagen ID.4, Audi Q4 e-tron či vozidlá značky Mercedes-Benz. Porota zložená z 20 automobilových novinárov hodnotila nové modely so základnou cenou od 25 000 do 50 000 eur, aby určila celkového víťaza kategórie. Áno, aj vozidlá v cenovej relácii so stropom 50-tisíc eur sú považované za prémiové. Pre autá s cenou nad 50 000 eur bola vyhradená kategória „Luxus“, zatiaľ čo kategória s názvom „Kompakt“ zahŕňala iba automobily s cenou do 25 000 eur.

Novinkou bola dodatočná kategória „Nová energia“, do ktorej patrili iba elektrické vozidlá poháňané výlučne batériami alebo vodíkom. Kia EV6 sa v tejto kategórii umiestnila na druhom mieste, hneď za víťazom kategórie Hyundai IONIQ 5.

Kia EV6 získala certifikát uhlíkovej stopy od organizácie Carbon Trust

Kia EV6 na Slovensku

Predpredaj modelu EV6 bol na Slovensku spustený ešte 28. apríla 2021, vozidlo je ponúkané v stupňoch výbavy Air, Earth a GT-Line v s pohonom zadných alebo všetkých štyroch kolies. Cena začína na 43 990 eur, za ktorú zákazník dostane verziu s max. výkonom 125 kW / 170 k, pohonom 2WD a batériou s kapacitou 58 kWh. Ďalej sú v slovenskej ponuke aj verzie s batériou s kapacitou 77,4 kWh a maximálnymi výkonmi pohonov 168 kW (229 k), 173 kW (235 k) a až 239 kW (325 k).

Prečítajte si aj:


Práve teraz: Kia EV6 dostala kompletný slovenský cenník, zverejňujeme ceny všetkých verzií

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie