Aktuality

Francúzska vláda investuje 30 miliárd eur do svojho priemyslu, miliardy pôjdu do e-mobility, ujde sa aj malým firmám

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na konferencii 12. októbra 2021, na ktorej ohlásil plány investovať do domáceho priemyslu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron predstavil plán investovať 30 miliárd eur na zvrátenie očakávaných nasledujúcich rokov poklesu priemyslu v druhej najväčšej ekonomike EÚ.

Z tohto balíka pritom mieni štyri miliárdy eur investovať do sektora dopravy na podporu elektrifikovaných vozidiel a ďalšie iniciatívy súvisiace s trasnformáciou dopravy a autopriemyslu, uvádza denník Automotive News Europe.

V utorok predložený strategický plán s názvom „Francúzsko 2030“ obsahuje zámer v nasledujúcich piatich rokoch investovať miliardy eur do priemyslu, vrátane sektorov obnoviteľných zdrojov energie, elektrických vozidiel, polovodičov a robotiky.

Chcem, aby sme sa pozerali dopredu a videli svoje slabé aj silné stránky,“ povedal Macron v prejave v Elyzejskom paláci. „Potrebujeme, aby krajina produkovala viac.“

Macron ďalej uviedol, že vláda bude aj naďalej podporovať prechod automobilového priemyslu na elektrifikáciu a stanovil ročný cieľ domácej výroby 2 milióny plne elektrických a hybridných vozidiel do roku 2030. Na podporu výroby a inovácií elektroniky, vrátane polovodičových súčiastok, francúzska vláda mieni vynaložiť šesť miliárd eur.

Plán Francúzska na rok 2030 obsahuje dovedna nasledovné investície:

  • 8 miliárd eur na jadrovú, vodíkovú a obnoviteľnú energiu vrátane výstavby nového malého jadrového reaktora
  • 4 miliardy eur na dopravu a mobilitu s cieľom vyrobiť 2 milióny elektrických a hybridných vozidiel a prvé lietadlo s nízkymi emisiami
  • 1,5 miliardy eur na potraviny a poľnohospodárstvo
  • 1,5 miliardy eur na tzv. „moonshot projekty“ (v podstate veľmi ambiciózne startupy) ako virtuálna realita, kultúrna produkcia, prieskum morského dna
  • 6 miliárd eur na robotiku
  • 2 miliardy na vzdelávanie pre rozvíjajúce sa sektory
  • 5 miliárd eur na podporu priemyselných startupov

Francúzi podporujú elektromobilu

Francúzska vláda patrí k najštedrejším v Európe v oblasti poskytovania stimulov pre elektrické a hybridné vozidlá, tvrdí Automotive News Europe. Počas pandémie COVID-19 si od mája 2020 mohli kupujúci zabezpečiť dotáciu viac ako 10 000 eur na nákup nového elektrického vozidla, pričom celková suma dotácií dosahovala až osem miliárd eur.

Najviac z týchto dotácií ťaží domáca francúzska značka Renault, a to nielen pre najpredávanejší elektromobil v Európe, Renault Zoe.

Peniaze pôjdu aj do malých firiem

Macron uviedol, že jeho plán bude riskovať viac a nebude sa spoliehať na osvedčené priemyselné firmy. Polovica peňazí pôjde malým spoločnostiam so sľubom, že budú zelené. Ak projekty neuspejú, finančné prostriedky budú rýchlo prerozdelené, povedal Macron.

Táto stratégia by sa mohla stretnúť s úspechom. Napriek rôznym snahám viacerých vlád sa podiel priemyslu na francúzskom hospodárstve znižuje takmer bez prerušenia a Francúzsko nezaznamenalo prebytok v obchode s tovarom od roku 2002. Pritom po globálnej finančnej kríze po páde Lehman Brothers v roku 2008 vtedajší prezident Nicolas Sarkozy zahájil 35-miliardový investičný program, ktorý bol trikrát doplnený.

V kontexte celej situácie vo Francúzsku je dôležité pripomenúť, že o šesť mesiacov budú v krajine prebiehať voľby a kritici upozorňujú, že týmto krokom Macron len buduje svoju predvolebnú kampaň za peniaze daňových poplatníkov.

Prečítajte si aj:


Najvyšší výkon má pri 11-tisíc otáčkach. Test Renault Zoe Intens R135 Z.E. 50

ERIK STRÍŽ


Volkswagen plánuje novú továreň na batérie, môže vyrásť na Slovensku

Redakcia (s)


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie