Aktuality

Predaj Passatu ukončia po 50 rokoch. Od budúceho roka si už Američania nový Passat nekúpia

  • Volkswagen pristúpil k ukončeniu výroby americkej verzie modelu Passat
  • Spoločne výrobou ukončuje aj predaj, spúšťa finálnu limitovanú edíciu
  • Európskeho Passatu sa rozhodnutie VW USA netýka

Zatiaľ čo u nás je Passat, spoločne s modelom Golf, považovaný za typické auto značky Volkswagen, v zámorí záujem o neho významne klesá. Relatívne slabé čísla predajov v uplynulých rokoch vyústili do rozhodnutia, že model sa na tomto trhu prestane predávať úplne už od budúceho roka. Informuje o tom portál Autonews Europe s odvolaním sa na oficiálnu správu Volkswagen USA. Spoločne s ukončením predaja sa ukončuje aj jeho výroba, ktorá od roku 2011 prebieha v americkom meste Chattanooga v štáte Tennessee.

Volkswagen Passat určený pre severoamerický trh nie je ten istý, ktorý sa predáva u nás. V roku 2019 prešiel faceliftom, ale výrobca ho nepostavil na globálnu modulárnu platformu MQB, ako bolo pôvodne zamýšľané, už vtedy išlo o dôsledok klesajúceho dopytu. Okrem techniky sa americký Passat líši od toho európskeho aj vzhľadom.

Posledný americký VW Passat Limited Edition (2021)
Toto je posledný americký VW Passat Limited Edition (2021). Passat určený pre severoamerický trh je odlišný od toho nášho technikou aj vzhľadom.

V súvislosti s rozhodnutím ukončenia predaja po 50 rokoch výrobca ohlásil spustenie predaje limitovanej edície 1 973 kusov Passatov, ktorá by zákazníkov mala osloviť svojim exkluzívnym charakterom. Pôjde o vôbec posledné Passaty vyrobené pre USA, cena má byť 31 290 amerických dolárov (po zohľadnení poplatkov na prepravu). Okrem technologického balíčka budú súčasťou tejto edície aj štítky na sedadlách „VW Chattanooga Since 2011“ a poradové číslo exempláru v rámci edície.

Volkswagen USA zároveň avizuje, že výrobný závod v Chattanooge kvôli zrušeniu výroby Passatu neskončí, ale stane sa centrálnym miestom výroby elektrických automobilov značky. Dnes v ňom prebieha výroba modelov Atlas a Atlas Cross Sport, od budúceho roka sa stane zhotoviteľom elektrického crossoveru ID.4.

Okrem toho Volkswagen na severoamerickom trhu naďalej predáva množstvo ďalších modelov, ako Arteon, Atlas, Atlas Cross Sport, Golf, Golf GTI, Jetta, Jetta GLI, Taos a Tiguan.

Prečítajte si aj:


ŠVIHÁCKE KOMBI ▸Test VW Golf Variant 1.5 eTSI R-Line DSG

Juraj Hrivnák


Porovnávací test VW Golf Plug-in hybrid: GTE alebo eHybrid?

Redakcia (s)


Šéf VW kritizuje lídrov G7: Nechať elektromobily jazdiť na elektrinu z uhlia je regulačný nezmysel!

Redakcia (s)


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie