Aktuality

Výfuky skončia. Naftové a benzínové autá predsa len zakážu, Bloomberg predčasne zverejnil zámery Európskej komisie

Ilustračná fotografia
ILUSTRAČNÉ FOTO: KLASICKÉ AUTÁ ZREJME ČAKÁ TEMNÁ BUDÚCNOSŤ. SEAT TARRACO v redakčnom teste Autoviny.sk v roku 2021 s benzínovým motorom by mohol patriť medzi modely áut, ktoré sa po roku 2035 nebudú môcť predávať. EÚ zrejme vozidla na benzín a naftu zruší úplne.

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Nielen bežní ľudia, ale aj motoristickí novinári, si dnes netrúfajú predpovedať, ako vlastne dopadnú zámery Európskej komisie v kontexte zvýhodňovania elektromobility pred mobilitou závislou na spaľovaní benzínu, nafty a plynov.

Autoviny.sk sledujú dianie okolo plánov Európskej únie pomerne intenzívne (výber článkov je tu), pretože sa ukazuje, že ide o tému nanajvýš atraktívnu pre čitateľov. Nejde pritom iba o motoristov, pretože prípadný zákaz registrácií nových automobilov poháňaných benzínom, naftou, LPG či CNG bude mať ďalekosiahle dôsledky na životy bežného obyvateľstva. Spočiatku sa uvažuje skôr o negatívnych dopadoch vyvolaných reštruktualizáciou priemyselnej výroby, ktorá je najmä na Slovensku výrazne závislá práve na výrobe benzínových a naftových automobilov. Dopyt po elektromobiloch stále nedosahuje úrovní, ktoré by boli aspoň porovnateľné s dopytom po automobiloch na spaľovací pohon, preto je možné očakávať, že v blízkych rokoch sa Slovensko bude stretávať s problémom masívneho prepúšťania. Aj to sú však stále iba dohady, všetko totiž záleží na tom, ako sa k obmedzovaniu spaľovacích motorov v automobiloch postaví Európska únia.

Najnovšie správy od Bloomberg News a Automotive News Europe rozhodne neznejú pozitívne. Európska únia je pripravená navrhnúť prechod na vozidlá s nulovými emisiami a zvýšiť svoj cieľ v oblasti obnoviteľnej energie bezprecedentným tlakom na zosúladenie svojho hospodárstva s ambicióznejšími cieľmi v oblasti klímy, uvádza Automotive News Europe.

Ilustračná fotografia
Z Európy sa sa mohol stať prvý kontinent, v ktorom sa od roku 2035 nebudú môcť registrovať nové autá s výfukom. Bude to definitívny koniec jednej éry autopriemyslu. Na fotografii sú koncovky výfuku vozidla ŠKODA OCTAVIA RS iV KOMBI, ktorý sme mali v redakčnom teste v roku 2021

Zakáže EÚ benzínové a naftové autá? Zrejme čoskoro.

Európska komisia, regulačná skupina spoločenstva, plánuje podľa dokumentu EÚ, ktorý interpretuje Bloomberg News, požadovať zníženie emisií z prevádzky nových automobilov a úžitkových vozidiel od roku 2030 o 65 percent a od roku 2035 o 100 percent v porovnaní s úrovňami z tohto roku.

Zjednodušene napísané, Európska únia by od roku 2035 definitívne zakázala registrácie nových automobilov, ktoré počas svojej prevádzky produkujú akékoľvek emisie (reč je najmä o oxide uhličitom).

Na takýto scenár sa už pripravujú aj automobilky, ktoré do svojich portfólií zahŕňajú neustále nové a nové elektromobily a plug-in hybridy a viaceré avizujú skorý prechod z stopercentne elektrickým pohonom ešte počas tejto dekády.

Kedy?

Balík nových opatrení, ktorý má byť predstavený 14. júla 2021, bude obsahovať aj návrh na zvýšenie podielu energie, ktorú blok získa z obnoviteľných zdrojov, na 40 percent zo súčasných 32 percent do konca tohto desaťročia, uvádza sa v dokumente.

Prvý zelený kontinent

Európa chce viesť globálny boj proti zmene podnebia a stať sa prvým kontinentom s nulovými emisiami na svete do roku 2050 v rámci svojej Zelenej dohody. Na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebné prepracovať všetky oblasti svojej ekonomiky, pričom najväčšou výzvou bude zníženie skleníkových plynov v doprave a priemysle.

Infotainment v elektromobile KIA E-SOUL ukazuje nielen stav nabitia batérie, ale blízke nabíjacie stanice. Aby sa pomohlo masívnemu rozšíreniu elektrických vozidiel, nariadenie o alternatívnych palivách od Európskej komisie bude vyžadovať, aby krajiny EÚ zabezpečili inštaláciu elektrických nabíjacích bodov každých 60 km na hlavných diaľniciach.

Nabíjačky aspoň každých 60 kilometrov

Prísnejšie normy týkajúce sa znečisťovania budú doplnené pravidlami, ktoré národné vlády zaviažu k posilneniu infraštruktúry pre nabíjanie vozidiel. Aby sa pomohlo masívnemu zavedeniu elektrických vozidiel, nariadenie o alternatívnych palivách bude vyžadovať od členských štátov, aby zabezpečili, že miesta elektrického nabíjania budú nainštalované každých 60 km na hlavných diaľniciach. Body na doplňovanie vodíka by museli byť k dispozícii v maximálnom intervale 150 km.

Širšie súvislosti

Exekutíva EÚ podľa Automotive News Europe budúci týždeň navrhne aj posilnenie a rozšírenie svojho trhu s emisiami CO2, revíziu pravidiel zdaňovania energie s cieľom odradiť od používania fosílnych palív a uvalenie prvého klimatického poplatku na svete na tovary s vysokými emisiami dovezenými do európskeho regiónu.

Balík Fit for 55 pritom údajne bude obsahovať aj ambicióznejšie klimatické ciele pre členské štáty v oblastiach, ktoré sa priamo netýkajú redukovania emisií uhlíka.

Pred prijatím balíka opatrení Komisiou sa dokument môže ešte zmeniť. Výkonná moc EÚ má politiku nekomentovať návrhy právnych predpisov, preto ani informácie vydané Bloombergom ostávajú bez komentára.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.