Aktuality

Prechádzate cez Poľsko? Pripravte sa na tieto zmeny vo vyberaní mýta

eToll
Poľsko oznámilo, že v júni prejde na nový elektronický mýtny systém s názvom e-TOLL, ktorý nahradí doterajší systém viaTOLL. Zdroj: EUROWAG

Čo je nové v systéme e-TOLL?

Nový systém e-TOLL je na rozdiel od pôvodného systému viaTOLL založený na globálnom navigačnom satelitnom systéme (GNSS). To znamená, že nákladné vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony budú musieť pravidelne odosielať svoju polohu do systému, ktorý na jej základe vypočíta mýto. Za nedodržanie spojenia môže byť uložená pokuta vo výške 1 500 PLN (približne 332 EUR), a to aj v prípade, že vodič stratu signálu nezavinil.

Ako sa môžu vozidlá pripojiť k systému e-TOLL?

Poľsko v súčasnosti ponúka tri spôsoby pripojenia k systému e-TOLL: prostredníctvom kompatibilnej palubnej jednotky, mobilnej aplikácie alebo externého lokalizačného systému (ELS) namontovaného vo výrobe.

Pripojenie cez mobilnú aplikáciu

Na pripojenie k mýtnemu systému e-TOLL je možné použiť bezplatnú mobilnú aplikáciu pre zariadenia so systémom Android alebo iOS. Toto riešenie má však niekoľko nevýhod. Od vodiča vyžaduje, aby neustále udržiaval spojenie so systémom e-TOLL, čo vyčerpáva batériu telefónu a mobilné dáta. V prípade výpadku signálu môžu poľské orgány udeliť vodičom pokutu.

Ku dňu uverejnenia tohto článku nebola aplikácia e-TOLL k dispozícii na stiahnutie.

Pripojenie prostredníctvom schváleného externého lokalizačného systému

Vozidlá sa môžu pripojiť k systému e-TOLL aj pomocou nainštalovaného systému ELS. Toto riešenie musí zakúpiť a nainštalovať externá spoločnosť, ktorá si za svoje služby zvyčajne účtuje pravidelný poplatok.

Pripojenie cez palubnú jednotku

Na pripojenie k mýtnemu systému e-TOLL možno použiť aj palubnú jednotku schválenú poľskými orgánmi. Toto riešenie odporúča spoločnosť Eurowag, pretože je pre dopravné spoločnosti najlacnejšie. Jeho výhodou je aj to, že nevyžaduje mobilný telefón - vodič ho môže zabudnúť nabiť alebo omylom vypnúť, čím by sa vystavil hrozbe finančných pokút.

Pripojenie k systému e-TOLL prostredníctvom palubnej jednotky má však aj ďalšie výhody. Poľská vláda ponúka daňovú úľavu vo výške 500 PLN za každé vozidlo vybavené zariadením kompatibilným s e-TOLL.

eToll
Palubná jednotka Eurowag umožňuje jednoducho platiť mýto vo viacerých európskych krajinách. Zdroj: EUROWAG

Prečo si vybrať palubnú jednotku od spoločnosti Eurowag?

Palubná jednotka Eurowag ponúka viac než len pripojenie k systému e-TOLL, je to aj zariadenie s certifikátom EETS, čo znamená, že umožňuje jednoducho platiť mýto vo viacerých európskych krajinách. Vďaka jedinečnej technológii Fuel Guard má zabudovanú ochranu proti podvodom s palivovými kartami. Jednotka Eurowag je tiež vybavená nástrojmi na správu vozového parku, ktoré možno aktivovať na požiadanie. Na rozdiel od riešenia ELS však platba za nástroje na správu vozového parku nie je pre jednotku Eurowag povinná.

Pripravte sa na e-TOLL so spoločnosťou Eurowag

Spoločnosť Eurowag pozorne sleduje situáciu v oblasti e-TOLL a svojich klientov informuje o všetkých dôležitých novinkách hneď po ich zverejnení. Ak chcete pomôcť s prechodom na nový systém e-TOLL, zaregistrujte sa na tejto stránke a naši skúsení kolegovia vám maximálne pomôžu: PRE VIAC INFO KLIKNITE SEM

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie