Aktuality

Nakupovanie z Aliexpressu a vôbec Číny od 1. júla výrazne zdražie, týka sa to aj auto-moto produktov

Lacné autosúčiastky kúpené na čínskych predajných platformách sú častokrát falzifikáty. Lacný nákup je vytrestaný krátkou životnosťou, prípadne nebezpečnými vlastnosťami produktov kvôli ich nevhodnému materiálovému vyhotoveniu alebo nebezpečným látkam použitých pri ich výrobe.
Zdroj: FCAI

Prečo je táto téma na Autovinách? Nakupovanie na Aliexpresse, Wishi a podobných čínskych stránkach sa stalo veľmi populárnym aj medzi motoristami či cyklistami. Rôzne druhy svetiel, vnútorného vybavenia áut, príslušenstvo na motorky, logá automobiliek, to všetko Slováci nakupujú na tony. Zmeny platné od 1. júla 2021 sa teda týkajú aj slovenských motoristov.

Prečo budú nákupy z Číny drahšie?

Presne 1. júla 2021 vstupuje do platnosti nová európska smernica, ktorá bola pôvodne plánovaná už na január, kvôli pandémii sa však posunula o pol roka.

Od tohto dátumu budú preclievaniu podliehať všetky zásielky, ktoré do Európy prichádzajú z takzvaných tretích krajín. Doteraz platilo, že colnica mohla zadržať zásielky, ktorých hodnota pravdepodobne prevyšuje 22 eur, táto suma sa však teraz ruší.

Podmienky pre platbu cla ale zostávajú rovnaké - clo zaplatíme, keď zásielka presahuje hodnotu 150 eur. Pri zásielkach oslobodených od cla existuje možnosť ich preclievania zjednodušených spôsobom, k čomu slúži pomerne jednoduchý elektronický formulár. Ak ale pôjde o tovar, ktorý podlieha spotrebnej dani alebo na ktorý sa vzťahujú zákazy či obmedzenia, bude potrebné štandardné colné vyhlásenie.

Colné vyhlásenie je možné vyplniť samostatne alebo napríklad prostredníctvom pošty, prípadne kuriérskej spoločnosti. Využitie služieb Slovenskej pošty pri zastupovaní v colnom konaní stojí 4€, uvádza UnitedLife.sk v článku Balíčky nielen z Aliexpressu: Ako sa menia nákupy z Číny od 1. júla 2021?. Dobrou správou je, že colné konanie sa nevzťahuje na elektronické zariadenia ako napríklad notebooky a smartfóny.

Ďalšou položkou, ktorá predraží nákup z Číny, je povinnosť platby DPH vo výške 20% z ceny tovaru, a to bez ohľadu na jeho hodnotu Predajcovia z Číny majú možnosť registrácie na daň z pridanej hodnoty v niektorej z európskych krajín. V takomto prípade bude DPH zahrnutá už v cene za vybraný tovar. Ak ale predajca prihlásený nie je, daň DPH musí byť zaplatená aj tak, ale zákazníkom. Platba prebehne prostredníctvom prevodu na účet štátnej pokladnice a až keď bude platba spárovaná, zásielku bude možné doručiť adresátovi.

Pritom sa bude pracovať s identifikátorom s názvom MRN (movement reference number).

Čo to znamená v praxi?

Počnúc 1. júlom 2021 budú musieť byť všetky tovary zasielané na Slovensko z Číny zdanené DPH.To je +20% k nákupnej cene tovaru v prípade, že predajca už do ceny toto DPH nezahrnul. Zrejme sa budeme stretávať s tým, že niektorí predajcovia budú už registrovaní na platenie DPH a iní tie, pričom budú tieto údaje uvádzať už počas nákupu. V prípade tovaru v pôvodnej hodnote 10 eur teda pripočítajte ďalšie dve eurá.

Ak hodnota tovaru presiahne 150 eur, bude potrebné zaplatiť aj clo vo výške 3 až 11 percent z hodnoty tovaru po zdanení. V prípade, že chcete, aby vás v colnom konaní zastupovala Slovenská pošta či kuriérska spoločnosť, budete k celkovej cene pripočítavať ešte poplatok ďalšie 4 eurá (colné konanie ale môžete riešiť aj zadarmo, svojpomocne).

Zásielka v pôvodnej cene 150 eur tak môže dokopy výjsť až na 199,80 eur + poplatok 4 eurá v prípade riešenia colného konania poštou či kuriérom. To znamená predraženie v porovnaní so situáciou v júni 2021 o viac ako 25 percent.

Týmto opatrením sa pravdepodobne obmedzí prílev lacného ázijského tovaru do Európy a na Slovensko a zvýši sa konkurencieschopnosť domácich predajcov.

V každom prípade platí, že termín objednania nezohráva žiadnu úlohu a ak zásielka príde na Slovensko až v júli, novým byrokratickým povinnostiam a poplatkom sa už nevyhnete.

Prečítajte si aj:


POZOR! Trh zaplavujú fejkové sviečky. Vaše auto doslova pochovajú!

Peter Lacena


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?