Aktuality

Plug-in hybridom zvoní umieračik! Zistilo sa, že sú neekologické a čoskoro prídu o podporu

TEST: Škoda Octavia iV

Navrhované nariadenia by od roku 2026 neumožňovali výrobcom automobilov označovať PHEV vozidlá ako „udržateľnú investíciu“. V súčasnosti majú plug-in hybridy a elektromobily v očiach štátu podobné alebo rovnaké postavenie, čo pomohlo automobilovému priemyslu investovať miliardy do elektrifikácie.

Nedávne návrhy týkajúce sa udržateľného financovania a taxonómie EÚ - zoznam hospodárskych činností, ktoré od budúceho roku určia, čo sa bude môcť predávať ako udržateľná investícia - vylučujú výrobu PHEV už od roku 2026. To by mohlo odradiť armádu investorov, ktorí hľadajú zelené aktíva a potenciálny výpadok môže nastať aj zo strany verejného financovania, ak by sa vlády rozhodli zosúladiť svoje výdavky s taxonómiou. Európska únia chce takto urýchliť prechod k čistej elektromobilite a niektoré veľké environmentálne skupiny už tiež prestali veriť v zásadný ekologický prínos týchto vozidiel.

Odborná štúdia Medzinárodnej rady pre čistú dopravu minulý rok v septembri uviedla, že spotreba paliva a emisie CO2 sú pri plug-in hybridných vozidlách PHEV až štvornásobne vyššie než uvádzajú tabuľkové údaje, pretože ich majitelia pravidelne nenabíjajú a dostatočne nevyužívajú ich elektrický potenciál.

TEST: Škoda Octavia iV

Julia Poliscanova, riaditeľka zodpovedná za vozidlá a elektrickú mobilitu v Európskej mimovládnej organizácii pre dopravu a životné prostredie, uviedla, že pri jazde v režime spaľovacieho motora boli emisie CO2 pri plug-in hybridoch ešte vyššie ako v prípade bežných automobilov. Podľa nej za to môže skutočnosť, že sú ťažšie než bežné spaľovacie autá, a tým pádom spotrebujú aj viac paliva. Z hľadiska životného prostredia je tak súčasná hybridná technológia ešte horšia ako to, čo nahrádza.

Ak sa teda nakoniec schvália nové nariadenia, mohlo by to automobilkám výrazne skomplikovať predaj PHEV na európskom trhu. Bez štátnej podpory je totiž málo pravdepodobné, že si za plug-in hybrid zákazník priplatí niekoľko tisíc eur navyše. Okrem toho automobilky prídu o veľké investície, ktoré presunuli do nových modelov s plug-in hybridnou technológiou.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Moto Guzzi V7 Stone 850 v auto motor a šport č. 8/2022 na strane 82
MOTO

Nefalšovaný zážitok / Test Moto Guzzi V7 Stone 850

Začiatok leta vyhnal teploty do šialených výšok. Preto keď sa nám v redakcii objavila žlto-čierna Moto Guzzi V7 Stone, hľadali sme spôsob, ako naplno využiť jej potenciál na schladenie sa. Keďže vieme, že Záhorie ponúka veľa zážitkov spojených s vodou, dlho sme neváhali.