Aktuality

Slovenské vlaky budú mať čierne skrinky na zvuk aj video. Čo všetko budú ukladať?

  • Čierne skrinky okrem lietadiel nájdeme už aj vo vlakoch
  • Spoločne s novými rádiostanicami stáli 5 miliónov eur
  • Potrvá ešte dva a pol roka, kým sa všetky nové technológie nasadia do praxe

Investícia do našich vlakov

Z projektu v hodnote 5 miliónov eur nainštaluje do regionálnych vlakov Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. 54 rádiostaníc a 88 BlackBoxov, teda čiernych skriniek.

Zariadenia sa majú podieľa na zvyšovaní bezpečnostu, zlepšia komunikáciu medzi rušňovodičom a dispečingom a v prípade nehody zrýchlia jej odstránenie, vyšetrenie.

Ministerstvo dopravy a výstavby ďalej uvádza, že sa takto aj „znížia“ meškania ďalších vlakov v dôsledku nehody.

V rámci projektu „Zvýšenie bezpečnosti železničnej dopravy dodaním a inštaláciou rádiostaníc a BlackBoxov do železničných koľajových vozidiel“ budú nainštalované rádiostanice do železničných koľajových vozidiel radu 736, 812, 813, 425 a 840, ktoré umožnia komunikáciu medzi rušňovodičom a dispečerom, výpravcom bez potreby mobilného signálu.

Čo zaznamenávajú čierne skrinky vo vlakoch?

Ak by sa cestujúci obávali o svoje súkromie v domnení, že ich budú nové čierne skrinky sledovať, neistota nie je na mieste.

Čierne skrinky zaznamenávajú zvuk zo stanovišťa rušňovodiča a videozáznam z kamier z čelného pohľadu na trať a videozáznamu priestoru styku zberača a trolejového vedenia.

Kupé vo vlaku nebudú monitorované novými čiernymi skrinkami

Uľahčia tak vyšetrovanie nehôd a mimoriadnych udalostí. V prípade kamerového alebo akustického záznamu je toto vyšetrovanie jednoduchšie, rýchlejšie a jednoznačnejšie, čo sa pozitívne prejaví aj na kratšom meškaní vlaku spôsobeného nehodou, respektíve inou mimoriadnou situáciou.

Zariadenia BlackBox umožnia tiež vypracovať analýzu nehodovosti a prijatie rôznych opatrení.

Kto čierne skrinky a rádiostanice zaplatí?

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) má zmluvou dohodnutý príspevok z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra vo výške 5 miliónov eur na financovanie projektu. Realizácia je plánovaná do novembra 2023.

Čo povedal minister dopravy a výstavby:

,,Ďalší z projektov na zvýšenie bezpečnosti v železničnej doprave z eurofondov, ktorý som podpísal, znamená pokrok v komunikačných technológiách v našich vlakoch. Je nemysliteľné, aby sa rušňovodič nemohol spojiť s dispečerom, pretože má iba mobilný telefón a akurát prechádza miestom so slabším signálom. Rovnako BlackBoxy, teda čierne skrinky, považujem za nevyhnutný štandard. Tak, ako už roky fungujú v letectve, musia byť základnou výbavou vo vlakoch,“ uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

Prečítajte si aj:


Za akých okolností môžete prejsť cez železničné priecestie, keď bliká červená?

ERIK STRÍŽ


28 vlakov je zrušených aj naďalej, chýba viac rušňovodičov ako pred týždňom

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie