Aktuality

Vymenili by ste auto za bicykel? Môžete sa tak zapojiť do kampane Do práce na bicykli od ministerstva dopravy

Bicykel, cyklista, ilustračné foto

Samosprávy sa budú môcť registrovať od 1. apríla do 21. mája 2021, súťažné tímy sa budú môcť registrovať až do 7. júna 2021.

Počas celého júna si budú súťažiaci zaznamenávať počty najazdených kilometrov na bicykli, chôdzou alebo verejnou osobnou dopravou.

Cieľom kampane je spropagovať výhody cyklodopravy v mestách a obciach.

Aj keď rovnako ako minulý rok kampaň musí čeliť protipandemickým opatreniam, s ktorými súvisí aj zníženie počtu zamestnancov dochádzajúcich do práce, ľudia majú záujem o pohyb na čerstvom vzduchu o to viac, preto sa ministerstvo rozhodlo v kampani pokračovať.

„Budúcnosť dopravy v našich mestách a obciach vidím jednoznačne v nemotorovej a verejnej osobnej doprave, inak sa nám nepodarí znížiť enormné množstvo áut na našich cestách. Dobrou správou je, že občania aj samosprávy majú záujem o rozvoj cyklodopravy. V tomto období pokračujú intenzívne rokovania o konečnej podobe využitia európskych zdrojov v Pláne obnovy a odolnosti, ktorý vďaka iniciatíve širokej cyklistickej verejnosti obsahuje aj podporu budovania kvalitnej a bezpečnej mestskej cyklistickej infraštruktúry vo väzbe na verejnú osobnú, predovšetkým železničnú dopravu,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Elektronický rezervačný a evidenčný systém prinesie aj v tomto roku výhodnú možnosť pre zúčastnené samosprávy, ktoré môžu získať údaje o najčastejšie používaných trasách svojich obyvateľov pri ich doprave za prácou. Tie neskôr môžu využiť pri plánovaní výstavby bezpečnej cyklistickej infraštruktúry.

Cyklisti môžu zároveň operatívne využívať mobilné telefóny na nahlasovanie nedostatkov na cyklistickej infraštruktúre, o ktorých budú organizátori informovať správcov miestnych komunikácií.

Aj keď cesta do práce na bicykli má svoje výhody aj nevýhody a rozhodne nie je vhodná v každej situácii, tento projekt ľuďom umožňuje poukázať práve na nedostatky cyklistickej dopravy a infraštruktúry na Slovensku, čím môžu prispieť k ich zlepšeniu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie