Aktuality

Porsche sa vracia k roku 1993, jeho nový Boxster dostal retro prvky

Porsche Boxster 25 Years Edition (2021)

Porsche oslavuje 25. narodeniny modelu Boxster limitovanou edíciou Boxster 25 Years. Je obmedzená na 1 250 kusov a vychádza z modelu GTS 4.0, ktorý je poháňaný 6-valcovým motorom so zdvihovým objemom valcov 4,0 litra a max. výkonom 294 kW (400 k).

Porsche v tejto edícii odkazuje na množstvo dizajnových prvkov koncepčného vozidla Boxster z autosalónu v Detroite v roku 1993. Sériová verzia bola uvedená na trh v roku 1996 a v porovnaní s konceptom takmer nijako nezmenila svoj vzhľad, čo vtedy vôbec nebolo bežné. Po výrobe viac ako 357 000 kusov je teraz Boxster predáva svojej štvrtej generácii.

Porsche Boxster 25 Years Edition (2021)

Jednou z najvýraznejších vlastností špeciálneho modelu je reinterpretovaná farba Neodyme, medená trblietavá hnedá, ktorá tvorila kontrast k základnej farbe GT Silver Metallic na priekopníckom exponáte z roku 1993. V špeciálnej edícii sa používa na prednom nárazníku, bočných otvoroch na nasávanie vzduchu s monolištou, ako aj na nápisoch a dvojfarebných 20-palcových diskoch z ľahkej zliatiny. To sú tie avizované retro prvky.

Porsche Boxster 25 Years sa ale bude predávať aj vo vyhotoveniach Deep Black Metallic a Carrara White Metallic. Ďalším pozoruhodným prvkom je uzáver palivovej nádrže, ktorý je vylepšený nápisom Porsche script z radu Exclusive Design. Púta pozornosť rovnako ako vysoko lesklé koncovky výfuku športového výfukového systému, zatiaľ čo obrys čelného skla je v kontrastnej čiernej farbe.

Porsche Boxster 25 Years Edition (2021)

V súlade so štýlom dnes už pomaly historického originálu kombinuje špeciálny model kožený interiér Bordeaux so strechou z červenej látky - sú však  k dispozícii aj v čiernej farbe. Interiér je vybavený hliníkovými doplnkami, 14-smerovými elektricky nastaviteľnými športovými sedadlami, obklady prahov majú nápis „Boxster 25“ (ten sa nachádza na viacerých miestach) a športový kožený volant GT je už v štandarde vyhrievaný.

Ponuka položiek výbavy je značne pestrejšia, ale nebudeme si nahovárať, že to budúcich majiteľov zaujíma. Tí preferujú podrobnosti o pohone.

Porsche Boxster 25 Years Edition (2021)

Plochý šesťvalec s objemom štyri litre z modelu 718 Boxster GTS 4.0 sa tiež používa ako variant s vyšším výkonom v puristickom modeli 718 Spyder. Má okamžitú odozvu, nemá preplňovanie, teda vysokootáčkový motor dosahuje maximálny výkon 294 kW (400 k) a podľa slov automobilky aj mimoriadne emotívny zážitok z jazdy.

Porsche ponúka model Boxster 25 Years s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou a sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou Porsche (PDK). Model špeciálnej edície dosahuje maximálnu rýchlosť 293 km/h a v kombinácii s prevodovkou PDK a štandardným balíkom Sport Chrono šprintuje z nuly na 100 km/h za štyri sekundy.

Medzi ďalšie štandardné prvky patrí športové odpruženie Porsche Active Suspension Management (PASM), ktoré je po novom o 10 milimetrov nižšie, a Porsche Torque Vectoring (PTV) s mechanickým diferenciálom s obmedzeným preklzom.

Nové Porsche Boxster 25 Years je k dispozícii na objednávku a do predajcov sa dostane koncom marca 2021. Ceny v Nemecku začínajú na 94 986 eurách - vrátane DPH a príslušnej výbavy pre jednotlivé krajiny.

Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

CUPRA Track Day: Horkokrvní Španieli to rozpálili na Slovakia Ringu | Foto: David Hecl
Testy

CUPRA Track Day: Horkokrvní Španieli to rozpálili na Slovakia Ringu

Spojenie CUPRA a pretekársky okruh? To môže byť celkom poriadna porcia zábavy. Vďaka najmladšej európskej automobilke sme mali možnosť otestovať jej dva najostrejšie modely priamo na pretekárskom asfalte. Už po chvíľke jazdenia bolo jasné, že autá, ktoré sa od seba navonok tak veľmi odlišujú, majú extrémne veľa spoločného.