Aktuality

VIDEO: Neuveríte, ako dopadol nový Volkswagen v prísnejších nárazových testoch!

Nový elektromobil značky Volkswagen prešiel prísnymi nárazovými testami organizácie Euro NCAP, v ktorých jednoznačne bodoval. Model ID.3 je skutočným príkladom toho, kam sa posunula bezpečnosť vozidiel za posledných desať rokov. Samozrejme, že veľkú úlohu dnes zohrávajú práve asistenčné a bezpečnostné systémy, ktorých cieľom je nehode zabrániť. No veľkú pozornosť si zaslúži aj samotná pasívna bezpečnosť pri samotnom náraze.

Odporúčame vám pozrieť si video so simuláciou nárazu do stĺpa. Kým v minulosti dokázal stĺp prehnúť celé auto a spôsobiť vodičovi vážne zranenia, karoséria najnovšieho Volkswagenu sa pokrčila len minimálne. Takýto výsledok považujeme za mimoriadne dobrý aj s ohľadom na súčasné porovnanie s konkurenciou. Volkswagen do svojich modelov navyše začal montovať nový typ airbagu, ktorý sa postupne rozširuje naprieč všetkými automobilkami. Nafukovací vak je tentokrát umiestnený v jednej z predných sedačiek tak, aby pri náraze vytvoril mäkkú prepážku medzi vodičom a spolujazdcom. Týmto chcú automobilky zabrániť poraneniam spôsobeným vzájomným stretom osôb vo vozidle.

Volkswagen ID.3 (Euro NCAP)
Volkswagen ID.3 (hore) a súčasná Dacia Duster (dole)

Euro NCAP ohodnotil nový elektromobil ID.3 plným počtom hviezdičiek. Konštrukcia poskytuje veľmi dobrú ochranu dospelým, deťom aj chodcom. Malú kritiku zo strany porotcov si však vyslúžil za zvýšené hodnoty tlaku pôsobiaceho na oblasť hrudníka pri čelnom náraze a pri strete so stĺpom. Úplne spokojní neboli ani s úrovňou fixácie figuríny pri náraze. Za fungovanie asistenčných systémov získalo ID.3 úctyhodných 88 %.

Volkswagen ID.3 (Euro NCAP)
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie