Aktuality

Na nové registračné poplatky doplatia tí najchudobnejší! Ekologická daň je tu:

Nový registračný poplatok 2020

Správny poplatok za zápis držiteľa vozidla do evidencie, ľudovo označovaný ako registračný poplatok, bol jednou z predvolebných tém niektorých politických strán. Veľkú kritiku pri zavedení tohto poplatku sme mohli počuť od predsedu SaS, ktorý opakovane sľúbil motoristom jeho zrušenie.

SĽÚBILI ZMENU

„Nová registračná daň na autá je nehoráznosť a nič iné ako ďalšie žmýkanie peňazí z vreciek ľudí našou vládou. Keď bude SaS pri moci, nové poplatky zruší,“ napísal Richard Sulík na sociálnu sieť ešte v roku 2017.

Nejde však o jedinú vec, ktorou chcel Richard Sulík zaujať motoristov na Slovensku. Okrem zrušenie registračnej dane presadzoval za SaS tiež zníženie poplatkov súvisiacich s prevádzkou motorových vozidiel.. Znížiť chceli aj dane z paliva a ďalšie súvisiace s kúpou nových motorových vozidiel na minimum EÚ.

POPLATKY PRIBUDNÚ

Píše sa rok 2020, strana SaS je súčasťou vládnej koalície a motoristi netrpezlivo čakajú na plnenie predvolebných sľubov. Namiesto realizácie však prichádza sklamanie v podobe nového environmentálneho kritéria, ktoré rozšíri súčasné dva základné parametre - výkon motora a koeficient zostatkovej hodnoty vozidla.

„Uvedený zámer priamo zvýhodní vozidlá, ktoré sú prijateľnejšie pre životné prostredie a znevýhodní vozidlá škodlivejšie životnému prostrediu," zdôraznilo Ministerstvo financií SR. Vzťahovať sa pritom bude nielen na nové, ale aj jazdené či dovezené vozidlá. V praxi tak na nové kritérium doplatia tí najchudobnejší, ktorí plánujú kúpu staršieho auta s vyššou produkciou emisií.

nafta, dym, benzín, emisie, co2 nox, ilustračné foto

Pripomienkové konanie k návrhu by sa malo začať v najbližších mesiacoch, no motoristi zúria už dnes. Mnohí na predvolebný sľub týkajúci sa zrušenia niektorých poplatkov nezabudli, čo dali najavo aj v komentároch na Facebooku.

Napriek tomu, že rezort financií v súčasnosti nespravuje nominant ani člen strany SaS, mnohí očakávajú stanovisko predsedu k novému návrhu. Oficiálne vyjadrenie Richarda Sulíka k plánu sprísniť registračné poplatky sme však nezachytili.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie