Spravila z nás korona lepších vodičov?

Na našich cestách zomiera stále veľa ľudí. Ako sme na tom s porovnaní s minulým rokom?
Vydané  Text: 
Počet nehôd mierne stúpol. Mierne, ale stúpol. Na našich cestách sa v sledovanom období (január až júl) stalo 1164 nehôd (plus 4). Ak si myslíte, že štatistike kraľuje Bratislavský kraj kde je doprava najhustejšia, mýlite sa. Prvé miesto patrí Prešovskému kraju (212), druhý je Žilinský kraj (172) a tretí Bratislavský kraj (149). Najlepšie je na tom Trenčiansky kraj (96), čo je v porovnaní s Prešovským krajom skutočne zásadný rozdiel. **Pribudlo 24 krížov** Dôvod na spokojnosť však v Trenčianskom kraji nemajú. Napriek tomu, že mali v sledovanom období najmenej nehôd, vedú ten najhorší rebríček – v počte usmrtených osôb. Na našich cestách celkom zahynulo už 24 osôb (plus 1), až 6 z nich bolo práve v Trenčianskom kraji. Je zaujímavé, že v Bratislavskom kraji to bola iba polovica (3). Pozitívnejšia už je štatistika počtu ťažko (84 vs. 101) aj ľahko (484 vs. 493) zranených osôb, kde v obidvoch prípadoch nastalo výrazné zlepšenie. **Kde sa pije najviac?** Alkohol bol príčinou nehody v 130 prípadoch. Je potešiteľné, že v tomto parametre nastalo mierne zlepšenie (mínus 3). A kde si na pevnú ruku vypili vodiči najčastejšie. Ak šípite východnejšie kraje ste na omyle. Najviac opitých vodičov si za volant sadlo a spôsobilo nehodu v Žilinskom (22) a Trnavskom (21) kraji. Štatistika hovorí, že najviac si polepšil Trenčiansky (mínus 8), Košický (mínus 5) a Prešovský (mínus 4) kraj. **Rýchlo až zbesilo** Áno, jazdíme stále veľmi rýchlo. Nedovolená rýchlosť bola dôvodom 156 nehôd (medziročne plus 26!). A v ktorom kraji sa jazdí najrýchlejšie? Nuž hlavné mesto je opäť hlboko v poli porazených (15). Prvé miesto patrí Prešovskému kraju (25), nasledovaný Banskobystrickým (23), Nitrianskym (22) a Žilinským (21). V tomto parametre si medziročne polepšili iba v Trenčianskom kraji (mínus 3). Výsledky hovoria, že hoci sa počas posledných mesiacov jazdilo podstatne menej, na štatistikách nehodovosti to nevidno. Prázdnejšie cesty teda boli skôr výzvou jazdiť rýchlejšie a menej opatrne.








Pokračujte na ďalší príspevok »



Servis

Štatistika porúch ADAC 2024: Ktoré jazdené autá sú najviac a najmenej spoľahlivé? Majú elektromobily menej porúch?

  • Ktorý jednoduchý komponent najčastejšie paralyzuje autá? Štatistika porúch od ADAC je analýza zahŕňajúca 156 modelových radov vozidiel.

     Nová štatistika poruchovosti ADAC ukazuje nielen to, ktoré autá sa v roku 2023 kazili najčastejšie, ale aj to, či sú skutočne elektromobily spoľahlivejšie. 
  • Rozhovor

    Milovník áut Craig Ramsay o autách, šoférovaní a hokeji: Ako si užil vlajkovú loď Škoda Superb?

  • Craig Ramsay, tréner našej hokejovej reprezentácie, mal ako jeden z prvých na Slovensku možnosť na týždeň otestovať úplne nový model Škoda Superb.

     V exkluzívnom rozhovore pre Škoda Storyboard prezradil, ako sa mu jazdilo, akým je šoférom, čo pre neho znamená svet áut a čo vlastne poháňa prvého muža našej hokejovej reprezentácie? Samozrejme, podelil sa aj o to, ako vidí šance na prípadný úspech jeho zverencov na blížiacich sa hokejových majstrovstvách sveta.