Aktuality

HORÚCA AKTUALITA: Jedno z najdôležitejších motoristických podujatí sa ruší! Čo bude s autosalónmi v Paríži a Bratislave?

Motor show, autosalón, výstavisko
License: Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Zdroj: Nan Palmero

Parížsky autosalón, ktorý sa mal konať tento rok v septembri, jeho organizátori zrušili. Zachovajú sa však sprievodné podujatia Movin'On a Smart City, ktoré sa však najskôr uskutočnia mimo priestorov výstaviska Porte de Versailles. Autosalón sa zrušil minimálne v tej podobe, v akej sme ho poznali doteraz. A to aj napriek tomu, že v roku 2018 (minulý rok sa jesenný autosalón konal v nemeckom Frankfurte) ho podľa oficiálnych údajov navštívilo približne 1 milión návštevníkov.

Zrušenie autosalónu nie je z hygienických či zdravotných dôvodov, pretože možno očakávať, že do 29. septembra, keď sa mali otvoriť brány autosalónu, už aktuálna hrozba koronavírusu pominie. Vysvetlenie sa skrýva skôr za ekonomickými opatreniami a za tým, že by mnoho vystavovateľov mohlo odrieknuť svoju účasť. Do budúcnosti je otázne či sa vôbec ešte budú organizovať autosalóny vo forme, ako ich poznáme dnes. Nevedno totiž či budú automobilky ešte ochotné investovať milióny eur do veľkých expozícií.

Nielen Paríž

Termíny presúvajú aj ďalšie motoristické vystavy, vrátane tej bratislavskej. Miestny organizátor výstavu presunul na bezpečnejší termín. Ak sa situácia upokojí, výstava sa uskutoční na jeseň, konkrétne od 15. do 20 septembra. Je to však veľmi zaujímavý termín. Tradičný jesenný Autosalón Autoshow Nitra je totiž naplánovaný na termín 8. až 11. október 2020, čiže ani nie o mesiac. Zvládne automobilový sektor, ktorý čelí zásadným výpadkom, organizáciu dvoch finančnej náročných podujatí?

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!
Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie