Aktuality

Vstane britský automobilový priemysel z popola?

O tom, že sa masový rozvoj elektromobility začne predovšetkým v husto obývaných aglomeráciách dáva logiku. Na krátke vzdialenosti totiž nie je obmedzený dojazd problémom. V ich prípade úplne stačí, aby ste s autom dokázali na jedno nabitie najazdiť aspoň 150 kilometrov. A práve týmto smerom sa vydal aj nádejný startup MEV (Manchester Electric Vehicles) z Manchesteru. Cieľom firmy je postaviť moderný dvojmiestny mestský elektromobil, ktorý bude k dispozícii za rozumnú cenu.

Hoci automobilka presné číslo neuvádza, počítať vraj možno s cenou na úrovni 10 000 libier!

Udržať cenu vozidla na akceptovateľnej úrovni má pomôcť aj konštrukcia s minimom dielov, ktoré budú plniť viacero funkcií. Plány sú to smelé, zaujímavo znie aj využívanie moderných, plne recyklovateľných materiálov. O technických údajoch či dojazde firma zatiaľ mlčí. Je to logické, vývoj je zjavne iba na začiatku a sériová výroba v nedohľadne. Rozmery auta ako aj plánovaná cena však naznačujú, že rekordné hodnoty očakávať nemožno. Ale ktovie, vývoj akumulátorov napreduje veľmi rýchlo, výrazný rast je naplánovaný aj v prípade ich produkcie v Európe.
Dodajme, že podobnou cestou kráča aj Citroën, ktorý pred nedávnom predstavil sériovú podobu modelu Ami. Aj v jeho prípade platí, že menej je niekedy viac, vďaka čomu automobilka sľubuje predajnú cenu na úrovni približne 6 000 €. Naučí nás aktuálna kríza správať sa zodpovednejšie k životnému prostrediu? Ak áno, môže sa elektromobil MEV Bee Anywhere stať už čoskoro realitou.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie