Aktuality

Lexus sa pochválil prvým tetovaným autom, čo to znamená? (fotogaléria)

Prvé tetovanie pre auto navrhla a vytvorilapopredná umelecká tetovačka Claudia De Sabe z Londýna a využila na to kompaktný model Lexus UX v čisto bielom vyhotovení. Ak ste ale čakali napríklad tetovanie koženého interiéru ako my, podrobnosti vás trocha zaskočia.

Namiesto tetovacej ihly použila minivŕtačku Dremel a pomocou nej znázornila na karosérii motív kapra koi predstavujúci tradičné japonské umenie, ktoré stvárňuje hodnoty šťastia a vytrvalosti.

Tetovačka pomocou vŕtačky odstránila povrchový pigment, aby odhalila podkladový kov a vytvorila komplexní vzor. Potom ručne naniesla päť litrov vysokokvalitného autolaku na zvýraznenie detailov.

V rámci finálnej úpravy doladila kľúčové prvky a snažila sa dosiahnuť výraznejší 3D efekt. Následne vozidlo dostalo ochranný lak, aby mohlo vyradiť do bežnej prevádzky.

Lexus UX × Claudia De Sabe (2020)

Päť osemhodinových pracovných zmien

Celý postup od prvotného nákresu si vyžiadal šesť mesiacov, samotné „tetovanie“ zabralo päť osemhodinových zmien intenzívnej práce. Práca bola fyzicky náročná vzhľadom na vibrácie vŕtačky a samotný objekt, ktorý na rozdiel od človeka nebolo možné počas práce natáčať do pohodlnejšej pozície.

Kým drobné nepresnosti pri tetovaní človeka sa dajú jednoducho zapracovať alebo zafarbiť do celkového vzoru, „rytina“ vytváraná pomocou minivŕtačky vyžaduje absolútnu presnosť.

Lexus UX × Claudia De Sabe (2020)

Odhad ceny? Skoro 132-tisíc eur

Tetované UX síce nenesie žiadnu cenovku, ale odhaduje sa, že zákazková práca by stála viac než 120-tisíc libier, v prepočte približne 132-tisíc eur. Svoje umenie premietla Claudia De Sabe na kov namiesto ľudskej pokožky úplne prvýkrát.

Lexus UX × Claudia De Sabe (2020)

„Keď tetujete človeka, musíte premýšľať o svaloch a tkanivách pod pokožkou. V prípade vozidla zasa záleží na zmenách tvarov karosérie v celkovom rámci. Lexus UX sa na tento projekt ideálne hodí vďaka svojmu aerodynamickému tvaru. Všetko od kriviek na bokoch karosérie až po tvar okien, všetko je dynamické a krásne,“ uviedla Claudia De Sabe, ktorej pri práci asistoval jej manžel, pôvodom z Japonska.

Projekt vzdáva hold remeselnému spracovaniu takumi, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou každého vozidla Lexus, o čom svedčia dizajnové detaily a bezchybné vyhotovenie.

Lexus do dizajnu svojich vozidiel rovnakou mierou premieta tradičné japonské estetické kvality, čo vidno napríklad na obkladoch kabíny modelu UX s textúrou tzv. papiera washi alebo na hladkom spojení interiéru a exteriéru prostredníctvom čelného skla. To poukazuje na architektúru japonských domov, nazývanú engawa.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie