Aktuality

S elektromobilom na dovolenku? Francúzsky start-up ponúka šialené riešenie.

EP Tender
EP Tender
Zdroj: Oficiálne fotografie

Znie to možno šialene ale doba elektrická, ktorú nám úradníci a ekológovia nalinkovali, už priniesla aj onakvejšie bláznovstvá. Francúzsky start-up EP Tender sa už dlhšiu dobu zaoberá myšlienkou, že na dlhé cesty by bolo možné zo sebou voziť dodatočný zdroj energie. Do svojho štýlového prívesného vozíka zabudovali akumulátor s kapacitou 36,5 kWh, podľa vyjadrenia spoločnosti však už pracujú aj na verzii s kapacitou 60 kWh. Pre porovnanie, Hyundai Kona Electric má akumulátor s kapacitou 64 kWh a na jedno nabitie dokáže najazdiť približne 450 kilometrov. Z tohto pohľadu teda pridanie externého akumulátora dáva celkom zmysel, na jedno nabitie by ste dokázali absolvovať takmer celú cestu k moru.

EP Tender
EP Tender
Zdroj: Oficiálne fotografie

Či je to reálna cesta, alebo skôr iba vtipná fikcia nadšencov elektromobilov ukáže čas. Takmer nedosiahnuteľná kompatibilita s rôznymi modelmi však veľkú šancu na hromadné presadenie sa tomuto nápadu nedávajú.

Druhá vec je, či by sa podobný prívesný vozík nedal použiť na predĺženie dojazdu v hromadnej diaľkovej doprave. Pri diaľkových autobusoch či nákladných autách, je totiž priestor na zabudovanie špeciálnej technológie a prepojovacích komponentov podstatne väčší.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Testy

Prvá jazda: Nový Hyundai i30 1.5 DPi a i30 Wagon N-Line 1.6 CRDi

Ako zvláda vylepšený Hyundai i30 s motorom 1.5 DPi mestské podmienky? A hodí sa do športovo ladeného kombi známy naftový motor 1.6 CRDI? Odpovede som sa snažil nájsť počas prvých jázd s hatchbackom a kombi i30 po facelifte. Veľa času som nepotreboval, autá presviedčajú o svojich kladoch už po prvých kilometroch.