Aktuality

Nový Hyundai Lafesta: Prišiel čas na elegantné elektromobily!

Spomínate si na Nissan Lafesta? Pravdepodobne, pretože toto japonské rodinné MPV z roku 2004 (modelový rok 2005) sa u nás nepredávalo. Rovnaký názov modelu, ale s úplne odlišným charakterom vozidla, už vyše rok využíva juhokórejská značka Hyundai. Po kovenčne poháňanom sedane predstavila aj jeho plne elektrickú verziu s maximálnym výkonom 150 kW a dojazdom 490 kilometrov.

Nový Hyundai Lafesta EV

Nový Hyundai Lafesta EV je krásny sedan s profilom fastbacku. Predáva sa v Číne a snaží sa tam bojovať s početnou konkurenciou.

Po vizuálnej stránke sa elektrická verzia od tej so spaľovacím pohonom líši najmä krytom masky chladiča vo farbe karosérie a mierne zväčšenými rozmermi.

Čínsky trh je značne odlišný od severoamerického, juhoamerického a európskeho, jednak po stránke konkurenčného tlaku, takisto z hľadiska spotrebiteľského správania. Model Lafesta EV je preto prispôsobený práve na požiadavky tohto trhu, o čom svedčia aj jeho úctyhodné rozmery 4 703 × 1 790 × 1 435 mm a rázvor náprav 2 700 mm. Na tamojšie pomery sa jedná o malý sedan. Pre porovnanie, náš európsky Mercedes-Benz A180d 7G-DCT Sedan má rozmery 4 549 × 1 796 × 1 446 mm a rázvor 2 729 mm.

Plne elektrická verzia Hyundai Lafesta EV disponuje trakčnými akumulátormi s maximálnou kapacitou 56,5 kWh, ktoré mu umožňujú dojazd veľmi solídnych 490 kilometrov. Je však potrebné uviesť, že tento dojazd sa nemeria metodikou WLTP, ktorá je platná u nás v Európe. V prípade merania podľa WLTP by bol dojazd nepochybne kratší.

Cena Hyundai Lafesta EV nebola upresnená, do predaja príde začiatkom budúceho roka. Do Európy tento model s najväčšou pravdepodobnosťou nedorazí. Európskou alternatívou k Lafeste je model Elantra.

Erik Stríž - auto motor a šport
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie